10 kişiden 3'ü doğduğu ilden farklı bir ilde yaşıyor

doğum yeri-2014Ülkemizdeki her 10 kişiden 3’ü doğduğu ilden farklı bir ilde yaşıyor. Doğduğu ilde ikamet eden nüfus oranı en yüksek il yüzde 90,4 ile Kahramanmaraş olurken en düşük il yüzde 30,4 ile Yalova oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her 10 kişiden 3’ü doğduğu ilden farklı bir ilde yaşamakta olduğunu açıkladı.

Kurum’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşlarının yüzde 96,8’i Türkiye doğumlu, yüzde 1,3’ü ise yurt dışı doğumludur. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2014 yılı sonuçlarına göre ülkemizde ikamet eden T.C. vatandaşlarının, yüzde 65,5’i doğduğu ilde, yüzde 31,3’ü ise başka bir ilde ikamet etmektedir” denildi.

Sonuçlara göre, doğduğu ilde ikamet eden nüfus oranı en yüksek olan ilimiz yüzde 90,4 ile Kahramanmaraş oldu. Bunu yüzde 89,7 ile Şanlıurfa ve yüzde 89,6 ile Adıyaman izledi. İkamet ettikleri ilde doğan kişilerin oranının en düşük olduğu il yüzde 30,4 ile Yalova oldu. Bu ilimizi sırasıyla Kocaeli (Yüzde 42,9) ve Tekirdağ (Yüzde 43,7) takip etti.

İstanbul’da ilk sırayı Sivas doğumlular aldı

En yüksek nüfusa sahip ilimiz olan İstanbul’da yaşayan ancak doğum yeri farklı bir il olanlar arasında Sivas doğumlular birinci sırada yer alırken, Ordu ikinci ve Tokat doğumlular da üçüncü sırada yer aldı. İkinci büyük nüfusa sahip ilimiz Ankara’da ise, farklı bir ilde doğup Ankara’da yaşayanlar arasında ilk sırada doğum yeri Çorum olanlar gelirken, ikinci sırada Yozgat ve üçüncü sırada Çankırı doğumlular yer aldı. En yüksek nüfusa sahip üçüncü ilimiz İzmir’de ise en çok Manisa doğumlular ikamet ederken, Manisa’yı sırasıyla yurt dışı ve Erzurum doğumlular takip etti. Doğum yeri yurt dışı olup İzmir’de yaşayanlar arasında Bulgaristan doğumlular (Yüzde 48,7) ilk sırada yer aldı.

Her 10 kişiden 1’i İstanbul doğumlu

Türkiye’de ikamet eden T.C. vatandaşlarının doğum yerleri incelendiğinde yüzde 9,5’inin doğum yerinin İstanbul olduğu görülüyor. Ankara yüzde 4,3 ile ikinci sırada yer alırken, onu sırasıyla yüzde 3,3 ile İzmir, yüzde 2,8 ile Konya ve Şanlıurfa illeri izledi.

Yurt dışında doğanlar arasında Bulgaristan doğumlular ilk sırada

Türkiye’de ikamet eden ancak yurt dışında doğan T.C. vatandaşlarının, doğdukları ülkelere göre dağılımı incelendiğinde, ilk sırada yüzde 37,6 ile Bulgaristan doğumluların yer aldığı görülüyor. Bulgaristan doğumluları sırasıyla, Almanya (%22,2), Makedonya (%4,3), Hollanda (%2,9) ve Belçika (%2,6) doğumlular takip ediyor.

TÜİK, idari kayıtlara dayalı doğum yeri istatistiklerini ilk kez açıklıyor. Kurum’dan yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak şöyle denildi:

“Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)’nden elde edilen istatistiklerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS)’nde yer alan “doğum yeri” kayıtları üzerinde yapılan analiz çalışmaları sonucunda, doğum yeri bilgisi idari kayıtlara dayalı olarak ilk kez üretilmiş ve bu bilgiler 31 Aralık 2014 tarihli ADNKS sonuçlarıyla ilişkilendirilerek, kişilerin ikamet ettikleri illerle karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Daha önce 10 yılda bir yapılan genel nüfus sayımlarından elde edilebilen doğum yeri bilgisi, bu çalışma ile artık her yıl idari kayıtlara dayalı olarak üretilebilecektir.”

EKOYORUM.COM 2015-07-06