150 yıllık rüya

Fransız haber ajansı AFP, asrın projesi Marmaray ile ilgili haberinde proje için “Sultan’ın rüyası” tabirini kullandı  ve geniş yer ayırdı. Haberin özeti şöyle:

marmaray-1Onun gözünde “150 yıllık bir rüyanın” tamamlanması. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, haziran ayında, çoğu zaman hükûmet karşıtı gösterilere sebep olan dev kentsel projelerden biri olan ve Boğaz’ın altına yapılan bir raylı tünelin açılışını salı günü İstanbul’da yapacak.

Dokuz yıl süren çalışmanın ardından 1,4 kilometre uzunluğundaki bu geçit, metronun, Türk megapolün iki yakasını birkaç dakikada birbirine bağlamasını ve korkunç ulaşım problemlerinin biraz olsun azalmasını sağlayacak.

Eski İstanbul Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, tünelin kurdelesinin kesilmesini kimseye bırakmadı. Başbakan Erdoğan’a, salı günü, 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünde, Proje’nin maddi yüklenicisi Japonya’nın Başbakanı Şinzo Abe eşlik edecek.

Kendisini eleştirenlerin çoğunun “yeni sultan” olarak nitelediği Erdoğan, birkaç ay önce, “Bu Proje 150 yıllık bir rüyadır.” diyerek sevincini dile getirdi ve “Atalarımız bunun üzerine çalıştı, bize de gerçekleştirmek kaldı.” şeklinde konuştu.

Boğaz’ın altında tünel kazma fikri ilk kez 1860 yılında Osmanlı sultanlarından Abdülmecid tarafından dile getirildi. Ancak teknik imkânsızlık ve ödenek yetersizliği nedeniyle hiçbir zaman gerçekleşemedi.

Daha sonra 1998’de nüfusu 15 milyon’a çıkan İstanbul’daki nüfus patlamasıyla birlikte Proje,1990’larda tekrar gündeme geldi.

Japon Uluslararası İşbirliği Bankasının (735 milyon avro) ve Avrupa Yatırım Bankasının (AYB) mali desteği sayesinde 2004 yılında Türk-Japon konsorsiyumu Proje’nin temelini attı.

Proje’nin maliyeti bugün üç milyar avro olarak değerlendiriliyor. İlk başta dört yılda tamamlanması planlanan çalışmalar bir dizi arkeolojik hazinenin bulunması nedeniyle uzun süre askıya alındı.

Marmara Denizi’nin Avrupa Yakası başta olmak üzere toplamda, alandan 40 bine yakın nesne çıkarıldı. Bulunanlar arasında, 30 kadar Bizans gemisinin olduğu olağanüstü bir mezarlık da var. Bu, bugüne kadar bulunan en geniş orta çağ filosu.

Tarihî buluntuların beklenmedik bu başarısı sonunda Erdoğan’ı gücendirdi ve “İlk önce arkeolojik şeylerden sonra çömleklerden söz ettiler, ardından ‘Şu çıktı, bu çıktı’ dediler. Bunların hepsi toplumdan daha mı önemli?” diyerek iki yıl önce öfkesini dile getirdi.

Boğaz yatağında 50 metreden fazla derinlikte bulunan bu tünel bugün tamamlandı. Güçlü sismik hareketlerin olduğu bu bölgede tünelin, Richter ölçeğiyle 9 büyüklüğündeki depremlere dayanabilmesi gerekiyor.

Bununla birlikte yetkililer, Boğaz’da hâlâ tıkanan iki köprüyü her gün geçen 2 milyon İstanbullunun günlük çilesine son vermek istiyor.

En büyük Türk şehrinin Belediye Başkanı Kadir Topbaş, pazartesi günü, “Bu tünel, en doğudan en batıya bir ulaşım aksı oluştururken saatte 150 bin yolcu taşıma kapasitesi münasebetiyle iki köprüdeki yoğunluğu azaltacağına inanıyorum.” dedi.

Bu tünel, şehirde yapılacak olan üçüncü havalimanı, 45 kilometrelik kanal veya Boğaz’daki üçüncü köprüden daha az eleştiriye neden oldu. Bu devasa projeler, İslamcı muhafazakâr hükûmetin otoriterliğinin ve çıkarcılığının kanıtı olarak haziran ayındaki gösteriler sırasında kınandı.

İstanbul Şehir Plancılar Odası Başkanı Tayfun Kahraman, “Bu, şehrin ihtiyacı olan önemli bir proje, sera gazını da azaltacak.” dedi.

Alıntı: AFP / Tercüme: BYEGM
ekoyorum.com
2013-10-28