16 ülke “Suriye için 1 ekmek 1 battaniye” dedi

Türkiye çapında Suriyeli mağdur ve masum siviller için başlatılan ”Kış geldi… Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyası 16 ülkede yapılan basın toplantıları ile uluslar arası yardım seferberliğine dönüştü.

İDSB, Türkiye’den sivil toplum kuruluşları, Türk Kızılayı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından, Suriye’de zor koşullarda yaşayan sivil halka yönelik başlatılan ”Kış geldi… Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyasının uluslararası ayağı bugün başladı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Sütlüce’deki Genel Merkezi ile eş zamanlı olarak 16 ülkede bir basın toplantıları düzenlendi.

suriye_icinİslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri Ali Kurt, ”Bir insanlık krizi ile karşı karşıya kalan Suriye halkına hepimizin güçlerini ve imkanlarını seferber ederek yardım etmesi zaruridir. Bu hem yüce dinimizin ve hem de insanlığımızın bir gereğidir. Kanın döküldüğü, çaresiz insanların ahının semaya yükseldiği bir ortamda hiçbir siyasi gerekçe ileri sürülemez” dedi.

Kurt, toplantıdaki konuşmasında, 27 Aralık 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde yaptıkları basın toplantısında Türkiye genelinde resmi-sivil bütün yardım kuruluşlarının katılımıyla yardım kampanyasını ilan ettiklerini belirterek, insanlığın şefkatinin Suriye’de birleştiğini söyledi.

Yüzlerce sivil toplum kuruluşu, sendikalar ve medya kuruluşlarının da desteklediği kampanyanın bugün uluslararası ayağının başlatıldığını hatırlatan Kurt, şunları kaydetti:

”İslam alemi ölçeğinde sivil dayanışmayı temin maksadıyla kurulan ve bugün için 53 ülkeden 200’ü aşkın sivil toplum kuruluşunun birlik ve beraberliğini hedefleyen İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin öncülüğünde başlattığımız Suriyeli kardeşlerimize yardım kampanyamıza, yirmiyi aşkın ülkede, şu an için 16 ülkeyle aynı anda aynı logo ile, ‘Suriye için Bir Ekmek Bir Battaniye’ başlığı altında birçok üye ve kardeş teşkilatımız destek vermektedir. Hür dünyanın gözü önünde bir insanlık ayıbı olarak devam eden katliamların ve vahşetin gün geçtikçe daha da artması karşısında sessiz kalan uluslararası güç odaklarına inat, çok sayıda sivil toplum kuruluşumuz kendi ülkelerinde Suriye için yardım kampanyaları başlatmışlardır.”

Kampanyaya Türkiye ile birlikte bugün Malezya, Pakistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Kuveyt, Lübnan, Libya, Fas, Yemen, Ürdün, Mısır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ABD, Belçika, Bahreyn ve Cezayir’in destek verdiğini anlatan Kurt, şu bilgileri verdi:

”Bugün çok anlamlı bir tablo ortaya koyarak, yıllar önce farklı coğrafyada ama aynı mezalimle karşı karşıya kalmış Bosna’da kardeşlerimiz, ıstıraplarını çok iyi anladıkları Suriye’deki kardeşlerinin bu çığlığına kulak vermekte ve bu kampanyaya başta Merhamet Yardım Teşkilatı olmak üzere Bosna-Hersek STK’larla, Kızılay ve Kızılhaç ile birlikte bu kampanyaya iştirak etmektedir. Ve yine Pakistan’dan Hubeyb Vakfı ve El-Hizmet Vakfı, Malezya’dan Küresel Barış Misyonu, WADAH, Malezya Müslüman Gençlik Hareketi (ABIM), Takmir Vakfı, Libya’dan Libya Verenel Derneği, Kuveyt’ten Uluslararası İslami İnsan Hakları Komitesi, KKTC’den KKTC Din İşleri Başkanlığı ve çeşitli STK’lar, Bahreyn’den Islah Derneği, Mısır’dan STK’ları Destekleme Vakfı, Lübnan’dan Lübnan’daki Suriyeli Mültecilere Yardım Yapan STK’lar Birliği Ürdün’den Kudüs Kültür Forumu, Yemen’den Yemen Yetimler Vakfı, Nama Platformu ve Türkiye Yemen Kalkınma Vakfı, Fas’tan Mehdi bin Abud Vakfı, Belçika’dan Avrupa Müslümanları, Sosyal Düzen İnisiyatifi (EMISCO) ve çeşitli STK’lar, Makedonya’dan Merhamet Derneği, Vizyoni ve Ensar dernekleri ve ABD’den Helping Hand İnsani Yardım Vakfı kendi ülkelerinde bizimle eş zamanlı olarak yaptıkları basın toplantıları ile bu kampanyaya iştirak ediyorlar.”

Kurt ayrıca, ”Dün İDSB Konsey üyemiz Al Muntada Al Islami Trust İngiltere’de faaliyet gösteren muhtelif STK’larla birlikte bir basın toplantısı yaparak, kampanyaya desteğini duyurdu ve Suriye için 1 milyon dolar yardım toplamayı vaad ettiler” dedi.

Devlet terörünün kurbanı insanlar

İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt, Suriye’nin herkesin çok yakından takip ettiği üzere ”acımasız bir vahşet” ile karşı karşıya olduğunu, ülkede ”insanlığın vicdanının test edildiğini” ve ”yürek yakan katliamlar” yaşandığını söyledi.

Her gün yüzlerce insanın, ”devlet terörünün kurbanı olduğunu” ve  binlerce insanın evsiz yurtsuz şekilde ülke içinde ve dışında ”kaçacak yer aradığını” kaydeden Kurt, ”10 binlerce insanın şehit olduğu, 100 binlercesinin tutuklanarak işkence ve ihanete uğradığı, azımsanmayacak sayıda vatandaşın kayıp olduğu ve akıbetlerinin bilinmediği, milyonlarca kişinin ise kendi ülkesinde mülteci konumunda olduğu bir Suriye’den; kışı iliklerimize kadar hissettiğimiz şu günlerde gerçekten aç, biçare ve başını koyacak bir yere, karnını doyuracak bir lokma ekmeğe muhtaç 100 binlerce kardeşimizden bahsediyoruz” diye konuştu.

Kurt, İDSB olarak kampanyayı tüm güçleriyle desteklediklerini belirterek, toplantıyla eş zamanlı olarak da birçok üyelerinin dünyanın muhtelif yerinde bu kampanyaya destek verdiklerini basın toplantıları ile ilan ettiklerini hatırlattı.

İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt, ”Buna önümüzdeki günlerde de yeni yeni katılımlar da olacak. İnşallah bu çok hayırlı kampanya ile Suriyeli kardeşlerimize çok muhtaç oldukları ve bekledikleri yardımlar ulaşacak ve temenni ediyoruz ki bu zulüm en yakın zamanda sona erecektir’‘ dedi.

Toplantıda konuşan MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Akbal da, ”Haksız yere bir insanı öldürmenin, bütün bir insanlığı öldürmekle eşdeğer olduğuna vurgu yapan inancımız, hemen yanı başımızda on binlerce insanın hayatını kaybettiği bu büyük trajediye seyirci kalmamamız gerektiğini de bize vaaz ediyor” dedi.

Ülkelerle canlı bağlantı

MÜSİAD Genel Merkezi’ndeki toplantı ile eş zamanlı olarak kampanyayı başlatan 16 ülkeden bazılarıyla canlı bağlantı kuruldu.

Avrupa Müslümanları Sosyal Düzen İnsiyatifi (EMISCO) Sözcüsü Veysel Filiz, Belçika’nın Brüksel kentindeki Avrupa Parlamentosu’ndan yapılan canlı bağlantıdaki konuşmasında, çağrının Suriye’deki insanı dramın hafifletilmesinde faydalı olmasını umduklarını söyledi.

Avrupa Birliği’nin ve diğer Avrupa kurumlarının yaşanan drama duyarlı olması için çağrıda bulunduklarını ifade eden Filiz, şöyle konuştu:

”Buradaki sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekiyor. Özellikle de Türkiye’nin bu süreçte yalnız bırakıldığını ve yalnız bırakılmaması gerektiğini, Türkiye’nin AB sürecinde olan bir ülke olarak Avrupa’dan bunu hak ettiğini düşündük. Türkiye’de 150 bini geçmiş mülteci rakamı söz konusu. Umarım çağrımız duyulmuştur. Burada katkı sağlayan sivil toplum kuruluşlarını da tebrik ediyoruz. Avrupalı Müslümanları temsil eden bizler üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalıştık. Bizler oradaki sıkıntıları birebir yaşayan, oradaki gözyaşını en derinde hisseden insanlar olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

 

ekoyorum.com
2013-01-09