1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli atıldı

1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın da katıldığı törenle atıldı.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yıl dönümü yurdun dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanırken, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli de düzenlenen törenle atıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkisinde düzenlenen temel atma töreninde vatandaşlara hitap etti. Bugün Çanakkale’nin tarihi birgün yaşadığını belirten Başbakan Yıldırım, “Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında tarihin yeniden yazıldığını” ifade etti.

Lapseki ilçesindeki Şekerkaya mevkisinde düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dolayısıyla bulunduğu 18 Mart Stadyumu’ndan video konferans sistemiyle bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Çanakkale Köprüsü’nün temeli atılacak. İnşallah 5 yıl sonra açılışa geliyoruz. Bu köprü dünyanın bir numarası oluyor. Asya’yı Avrupa’ya bağlıyoruz” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Güney Kore Cumhuriyeti Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-In Kang, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile diğer protokol üyeleri butona basarak köprünün temelini attı.

Tarihi günün anısına Başbakan Yıldırım ve beraberindekilerin içine madeni para ve not koyduğu tüp, şirket yetkililerince temelin atıldığı yere bırakıldı.

Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak

Anadolu yakasındaki Lapseki’nin Şekerkaya mevkisi ile Avrupa tarafındaki Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasına yapılacak köprü, Çanakkale Boğazı’nın ilk, Marmara Bölgesi’nin 5. asma köprüsü olarak hizmet verecek.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te açılması planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü, tamamlandığında “dünyanın en uzun aralıklı köprüsü” olacak.

Köprünün uzunluğu 3 bin 860 metre. İki ayak arasındaki mesafe ise, Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’ü anısına 2 bin 23 metre olarak belirlendi.

Köprü, 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak ve 10,5 milyar TL’ye malolacak.

EKOYORUM.COM 2017-03-18