600 bin katılımlı oylama

Fransız gazetesi Dernieres Nouvelles D’Alsace’nin (DNA) Fransız Senatosu’ndan çıkan yasayla ilgili çarpıcı yorumu: “Fransa’nın, yalnızca hafızaya kazınmış acıları sürdüren bu zayıf hesapta ne kanıtlayacak ne de kazanacak bir şeyi var. Buna karşın kaybedecek çok şeyi var.” Gazetenin 24 Ocak 2012 tarihinde internet sayfasına konulan yorumun özeti şöyle:

Cumhuriyet bundan büyümüş olarak çıkmadı. Demokrasimizin en önemli iki kesimi, seçim kozu yapmak için tarihî bir trajediyi bile bile alet etti. Dün akşam Parlamentoda Ermeni soykırımının inkârını cezalandıran yasanın oylanarak kabul edilmesi, başka nasıl yorumlanır? Güçlü bir toplumun 600 bin mensubunun oylarını almak için senatörler, milletvekillerinin ardından geleneksel bölünmeleri aşmak için nadir bir görüş birliği yakalamayı bildiler. Parlamento, tamamen gereksiz bir metni kabul ettirmek için oldukça yüklü bir gündemi altüst etmekte tereddüt etmedi. Zira Fransızların doğal olarak kendilerine yakın hissettiği Ermeni toplumunun kıyıma uğramasına ciddi anlamda kim itiraz ediyor?

Fransa’nın, yalnızca hafızaya kazınmış acıları sürdüren bu zayıf hesapta ne kanıtlayacak ne de kazanacak bir şeyi var. Buna karşın kaybedecek çok şeyi var. Nicolas Sarkozy, Martine Aubry ve onların Ulusal Meclisteki destekçilerine göre bu, sadece bir metin, fazlası yok. Her biri, tarihe iz bırakacak kişi olmaktan kaçınmak için birbirleriyle yarıştırılıyorlar.

Bu üzücü rekabetin neticesi, bizim önemli menfaatlerimizin olduğu bir Türkiye ile açık kavgadır. Türkler, Fransız halkının doğrudan veya dolaylı temsilcileri tarafından küçük düşürüldüğünü düşünse de bu bir duruş değil. Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın misilleme tehditleri hafife alınacak şeyler değil. Bunlar, umut verici bir ortağın karşı önlemlerinin habercileri.

Hiçbir zaman Ermenistan’a hakaret etmek söz konusu değil, söz konusu olan, bir öncelik olarak Ankara’nın saygısını dikkate almaktır.

Alıntı:
Dernieres Nouvelles D’Alsace’nin (DNA)
2012-01-24 / Kaynak: BYEGM
.