7,2’lik deprem Van'ı vurdu, Erciş’i yıktı

Deprem kuşağındaki Türkiye bu kez Van’daki 7.2’lik depremle sarsıldı. Erciş’te çok sayıda ev yıkıldı, enkaz altında yüzlerce kişinin olmasından korkuluyor. İlk açıklamaya göre 138 kişi öldü, 350 kişi yaralandı. Kandilli, 700 ile bin arasında ölüm tahmininde bulundu

Van’da dün saat 13.41’de merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyünde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde büyük can kaybı ve hasar meydana geldi. Deprem Van ve ilçelerinin yanı sıra tüm Doğu ve Güneydoğu’da, Irak, İran ve İsrail’de de hissedildi. Depremde en ağır hasar ise Van’ın kuzeyindeki Erciş ilçesi ve köylerinde meydana geldi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), dün gece saat 00.30 itibarıyla 138 kişinin öldüğünü, 350 kişinin yaralandığını ve 970 binanın yıkıldığını açıkladı. Enkaz altında da çok sayıda kişinin olmasından endişe ediliy or. Depremin hemen ardından kentte elektrik, doğalgaz, telefon kesildi, yollar kapandı. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü önce 6.6 olarak açıkladı daha sonra 7.2 olarak revize etti. Rasathane, ölümlerin 500 ila bin arasında olacağı tahmininde bulundu. Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi verilerine göre, saat 13.41’den 23.16’ya kadar büyüklüğü 2.7’nin üzerinde toplam 102 artçı deprem meydana geldi. Bunlardan 20’si 4 ve üzeri, 5’i de 5 ve üzerindeki artçı depremlerden oluştu.

VAN’DA 10 BİNA ÇÖKTÜ

Van Kazım Karabekir Caddesi’nde bulunan 7 katlı bir binanın enkazından çok sayıda vatandaş kaldı. Enkaz altında kalan yaralıları kurtarmak için vatandaşlar, sivil savunma ekipleri, askeri birlikler ve çevre illerden gelen AKUT ekipleri canla başla çalıştı. İlk etapta enkaz altından 10 kişi çıkarılıp hastanelere kaldırıldı. Kentte sık sık yapılan anonslarda vatandaşların bina çevrelerinde dolaşmamaları ve çakmak gibi yanıcı maddelerle evlere yaklaşmamaları konusunda uyarı yapıldı. Depremin ardından kentte elektrikler kesildi, telefon bağlantısı sağlanamadı. Doğalgaz boru hattında meydana gelen sızma nedeniyle doğalgaz akımı kesildi. Telefon iletişimi akşam saatlerinde yeniden sağlanırken, güvenlik nedeniyle zorunlu kesintiler haricinde kente doğalgaz da verilmeye başlandı. Van’da yıkılan bazı ev ve iş yeri enkazından çıkarılan yaralılar, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Bu arada artçı sarsıntılar nedeniyle hastalar bahçeye taşındı. Enkazlardan yaralı kurtarılan yaklaşık 50 kişiye ilk müdahale hastane bahçesinde yapıldı. Yaralılar arasında emniyet ve jandarma görevlilerinin de olduğu dikkat çekti. Enkazdan çıkarılan yaralıların bir bölümü ise çevre illere sevk edildi.

KÖYLERDE HASAR BÜYÜK

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, köylerdeki evlerin yüzde 90’ının toprak olduğunu ve en büyük hasarın oralarda olduğunu belirterek, “Çok şiddetli bir sarsıntı yaşadık. Kent merkezindeki bazı binalarda çökme meydana geldi. Panik havasından trafikte sıkıntılar yaşandı. Köylerin yüzde 90’ı toprak ev, orada büyük hasar olabilir. Kent merkezinde bile yapıların yüzde 20’si betonarme, gerisi toprak”diye konuştu. Nitekim, ilerleyen saatlerde depremin köylerde önemli hasarlara yol açtığına ilişkin bilgiler de haber merkezlerine ulaşmaya başladı. Ölümlerden 40’nın Van merkez ve Erciş’e bağlı Alaköy, Mollakasım, Dağönü, Aravan ve Canik köylerinde olduğu bildirildi. Gece geç saatlere kadar bilgi alınamayan köylerde çok sayıda ev ve ahırın yıkıldığı, yüzlerce hayvanın da telef olduğu öğrenildi.

ERCİŞ YERLE BİR OLDU

Van’da meydana gelen depremden en çok kentin kuzeyindeki Erciş ilçesi etkilendi. Van’a 40 kilometre uzaklıktaki Erciş’te 80 bina, 130 kişi kapasiteli özel bir öğrenci yurdu ve kentteki 2 otel yıkıldı. Enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışma başlatıldı. Bir sağlık ocağı çöktü. Göçük altında 2 doktorun kaldığı sanılıyor. Erciş’te ilk belirlemelere göre 45 kişi hayatını kaybetti. Erciş’te özellikle Vanyolu, Çınarlı, Atatürk ve Kışla ve Beyazıt mahallelerinde ciddi hasar oluştu, bazı enkaz alanlarında yangın tehlikesi oluştu. Telefon ve elektrik hatlarının hasar gördüğü Ercis’te, bazı yollar da ulaşıma kapandı. Zeylan Caddesi’ndeki Eroğlu Apartmanı, Atatürk Caddesi’ndeki 5 katlı otel, Van Yolu Caddesi’ndeki 3 bina yerle bir oldu. Erciş’te can kaybının büyük kısmının kahvehanelerde yaşandığı sanılıyor. Pazar gününü özellikle hükümet konağının etrafındaki kahvehanelerde geçirmek isteyen yüzlerce kişinin enkaz altında kaldığı bildiriliyor. Gelen bilgilere göre, ilk etapta kahvehanelerin enkazlarından 15 ceset çıkarıldı. Kahvehanelerdeki enkazda hayatını kaybedenlerden biri de bir ay önce askerden geldiği öğrenilen Fatih Dinler (21) oldu. Önceki gece nişanlanan Dinler, 4 saat enkazdan kurtarılmayı bekledi. Dinler, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

“ANLATILACAK GİBİ DEĞİL”

Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, “Çok sayıda bina yıkılmış durumda, çok sayıda ölü var. Anlatılacak gibi değil. Çok büyük bir sarsıntıyla kendimizi dışarı attık. Tarifi mümkün değil. Acil yardım bekliyoruz” dedi. Muradiye Devlet Hastanesi’ndeki hastalar deprem nedeniyle dışarı çıkarıldı.

BİTLİS’TE KIZ ÇOCUĞU ÖLDÜ

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, merkez üssü Van olan depremde, Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar beldesinde enkaz altında kalan 8 yaşında bir kız çocuğunun hayatını kaybettiğini bildirdi. Yılmaz, Arapköprüsü mevkisinde yolda seyreden bir aracın üzerine deprem sırasında kayaların yuvarlandığını ve araçta bulunanların hafif yaralandığını, bazı camilerin minarelerinin yıkıldığını söyledi. Muş Valisi Ali Çınar, Bulanık ilçesi Sarıpınar beldesinde bir caminin minaresinin evlerin üzerine yıkıldığını, ancak ölen ve yaralanan olmadığını söyledi.

“ÖĞRENCİLERİN DURUMU İYİ”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde eğitime bir hafta ara verildi. Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, kampus içinde 3 binada hafif çaplı hasar olduğunu, yaralanma veya can kaybı yaşanmadığını bildirdi. Battal, “Öğrencilerimizin hepsinin durumu iyi aileleri rahat olsun. Aileler merak etmesin” dedi. İl merkezinde ve ilçelerde okullar üç gün süreyle tatil edildi.

MAHKÛMLAR KAÇTI

Depremin ardından M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan mahkumlardan bazıları firar etti. Depremde yıkılan arka duvarından kaçan mahkûm sayısının ilk etapta 160 olduğu bildirildi. Kentin İskele Mahallesi’ndeki cezaevinden kaçan mahkumlardan 74’ünün deprem anında paniğe kapıldıklarını ve ailelerini merak ettiklerini söyleyerek cezaevine döndüğü kaydedildi. Ancak Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Mermerci, bu sayıların abartılı olduğunu açıkladı. Bilgisayar sistemleri çalışmadığı için şu ana kadar cezaevinden ayrılanların ve dönenlerin sayısının tespit edilemediğini kaydeden Mermerci, “Hiçbir terör suçlusu firar etmemiştir” dedi.

ÇADIRKENTLER KURULDU

Akşam saatlerinde Van’da şehir merkezinin 5 ayrı noktasında çadır kentler kurulmaya başlandı. Çadır kurulumuna yardım etmek üzere, asker, polis ve korucular seferber oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gönderilen yardım uçakları da şehre vardı. Öte yandan depremin hissedildiği Bitlis’te de vatandaşların büyük bölümünün dün geceyi sokakta geçirdiği öğrenildi. Soğuğa rağmen evlerine girmek istemeyen çok sayıda Bitlisli spor salonları ve okulların bahçelerinde geceledi.

THY’DEN EK SEFERLER

Depremin ardından Van’a uçmak isteyenlerin sayısında artış meydana gelince THY, Van’a İstanbul ve Ankara’dan ek seferler düzenledi. 44 il ve 37 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ile ekipmanları, 4 THY ve 7 askeri olmak üzere toplam 11 adet uçak ve araçlarla bölgeye sevk edildi.

 Alıntı:
Sabah – 2011-10-24