Atina Borsası çöküşte

atina borsa-helex

Yunanistan’da Sol İttifak Partisi’nin (SYRIZA) seçim zaferi ve sonrasındaki açıklamalar, piyasalarda çöküş getirdi. Haftanın ilk gününü yüzde 3,2 kayıpla kapatan Atina borsası, bugün de yüzde 3,7 değer yitirdi.

Avrupa Birliği, SYRIZA’nın izleyeceği politikalardan endişeli. Ve yapılan ilk açıklamalar da, bu endişesini haklı çıkarır nitelikte.

SYRIZA’nın Sözcü Euclid Tsakalotos, “Hiç kimse Yunanistan’ın borçlarının tamamının geri ödenebileceğine inanmıyor” derken, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, böyle bir konunun Komisyon’un radarında olmadığını söyledi. Juncker, Yunanistan’ın borçlarına dair taahhütlerinde bir indirim bekleyemeyeceğini söyledi.

Rusya yeniden karıştı

Bu arada, petrol fiyatlarının 50 doların altında seyretmesi, Standart & Poor’s’un not indirimi ve Ukrayna’da gerilimin yeniden tımanması, Rusya piyasalarını sarstı. Dolar bazlı RTS endeksi yüzde 4,82 düşerek 781 puana, ruble bazlı MICEX endeksi de yüzde 2,37 kayıpla 1632 puana geriledi.

Rublede de kayıp devam etti; iki günde dolar karşısında yüzde 9 değer yitirdi. Geçtiğimiz haftayı 63 rubleden kapatan ABD doları bugün 69,2 rubleyi gördü. Daha sonra 67 ruble seviyesine çekildi.

EKOYORUM.COM 2015-01-27