‘Avrasya'nın yükselen kaplanı şöhretini devam ettirdi’

ABD’de ekonomi çevrelerinin saygın gazetesi olan The Wall Street Journal, Türkiye’nin ikinci çeyrekte sergilediği yüzde 8,8’lik büyümenin beklentilerin çok üstünde olduğunu belirterek, “Avrasya’nın yükselen kaplanı olarak şöhretini devam ettirdi” değerlendirmesinde bulundu.

Gazetenin web sitesinde yayınlanan Joe Parkinson imzalı yorum şöyle:

Türkiye ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8,8 büyüyerek ekonomistlerin beklentilerinin çok üstüne çıktı ve Avrasya’nın yükselen kaplanı olarak şöhretini devam ettirdi.

Orta Doğu ve Avrupa’daki komşularının çoğu siyasi çalkantılar ve mali yardım planlarıyla boğuşurken, geçen sene aynı dönemle karşılaştırılınca Türkiye’nin bugün açıklanan resmî büyüme rakamları piyasa beklentilerini kolayca aşıyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre Türkiye ekonomisi aynı çeyrekte yüzde 1,6 oranında büyüdü ki bu büyüme süreci bu yılın ilk çeyreğiyle birlikte aralıksız olarak dokuzuncu çeyreğe ulaştı. Bu rakam bu çeyrekteki büyümeyi “sıfıra yakın” olarak tahmin eden Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın beklentileri de dâhil olmak üzere birçok tahminden yüksek.

Türkiye Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, CNBC-e televizyon kanalına ikinci çeyrek verilerinin direncine şaşırdığını ve 2011’de yüzde 7 büyüme tahmin ettiğini söyledi.

Ekonomistler, pazarlardaki ana endişenin, gayrisafi millî hâsılanın yüzde 8’inin üstünde olan ve giderek büyüyen cari hesap açığının kontrol altına alınması için yeni hükûmetin ne gibi tedbirler alacağı konusunda yaşandığını söylüyorlar. Bu dengesizlik, görece iki taraflı enflasyon rakamlarına rağmen fazla ısınmanın bir işareti olarak görülüyor.

Pazartesi günü açıklanan rakamlar, Merkez Bankası tarafından yayımlanan temmuz ayı ticari verilerini de içeriyordu. Bu değerlere göre temmuz ayı itibarıyla yüzde 49 artarak 5.32 milyar dolara varan cari açık, geçen mayıs ayındaki 7.55 milyar dolarlık açığı takiben gelen beklentileri de teyit ediyor. Merkez Bankası, cari hesap açığının bir yıl öncesiyle karşılaştırılınca iki katından fazla artarak 50.66 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Yazının tam metni

The Wall Street Journal
2011-09-12
.