Azerbaycan Avrupa’ya doğalgaz sevk edecek

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Hazar Denizi’nden Avrupa’ya yapılacak gaz nakli konusunda bir anlaşma imzaladılar.

www.ard.de
2011-01-13

Avrupa, enerji politikasında daha fazla bağımsızlık yarışında bir adım ileride. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ileride Hazar Denizi’nden yapılacak gaz nakli konusunda bir anlaşmaya imza attılar. Brüksel’deki AB Komisyonunun yaptığı açıklamada, yapılan bu anlaşmayla Azerbaycan’ın Avrupa’ya uzun vadede “önemli miktarda” doğal gaz sağlayacağı belirtildi. Gazın miktarı ve hangi şartlarda Avrupa’ya ulaştırılacağı henüz belirsiz.

Rusya’dan sağlanan doğal gazdan bağımsızlaşmak için, bu anlaşmanın Avrupa açısından stratejik bir önemi var. Komisyonun verilerine göre, AB gaz talebinin yüzde 40’ını Rusya’dan temin ediyor.

Tüketiciler İçin Daha Fazla Enerji Güvenliği

Komisyon Başkanı Barrosso Azerbaycan’ın yazılı onayına duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Bu çok önemli bir açılım.” diyor. Böylece Avrupa, Hazar havzası gazına doğrudan ulaşabilecek. Anlaşmanın imzalanmasının ardından yaptığı bir açıklamada Barrosso, bunun Avrupalı tüketiciler ve işletmeler için daha fazla enerji güvenliği anlamına geldiğini belirtti.

AB Enerji Komiseri Guenther Oettinger’in de aralarında bulunduğu AB heyetinin Hazar Denizi çevresindeki bölgeye yaptığı gezi üç gün sürecek. Azerbaycan’la yapılan anlaşmanın ardından Türkmenistan’la da gaz nakli konusunda açıklamalar yapılacak.

Nabucco Projesi Gaz Sevkiyatında Rekabet Ediyor

Hazar Denizi bölgesinde henüz açılmamış devasa doğal gaz rezervleri bulunuyor. En büyük gaz sahası olan “Şahdeniz II”nin daha açılması gerekiyor. Doğal gaz rezervleri Nabucco projesinin temelini oluşturuyor. Boru hattı, Rus doğal gaz boru hatlarına alternatif oluşturacak ve Hazar Denizi’nden gelip Türkiye üzerinden Orta Avrupa’ya ulaşacak. Hattan Avrupa’ya yılda 31 milyar metreküp doğal gaz akacak. AB, Nabucco boru hattı projesinde kullanılmak üzere mart ayında 200 milyon avroyu hazır edecek.

Büyük ölçüde Alman RWE firmasının yer aldığı Avrupa projesi Nabucco’nun yanı sıra ITGI, Beyaz Akım ya da TAP gibi boru hattı projeleri Hazar Denizi doğal gazına talip. Nabucco yeni bir boru hattı tasarlarken TAP ve ITGI daha ziyade mevcut boru hatlarının geliştirilmesinden yana.