B20 Türkiye, ilk bölgesel toplantısını Cidde’de yaptı

B20-Cidde-TOBB-2015

B20 Türkiye, ilk bölgesel istişare toplantısını Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri’nden 150’ye yakın işadamının katılımıyla Cidde’de gerçekleştirdi.

Türkiye’nin G20 önceliklerinin ilgiyle karşılandığı Forum’un açılışında konuşan TOBB ve B20 Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, gelişen konjonktürde, eskiden olduğu gibi ‘kendi kendine yeten ülke’ olmakla övünmenin yetmediğini belirtti. ​Hisarcıklıoğlu “Artık tek başına ayakta kalmak mümkün değil. Ekonomilerimizin geleceği küresel piyasalara ne kadar entegre olduğu ile yakından ilgili” diye konuştu.

TOBB’da yapılan açıklamaya göre, B20 Türkiye’nin organize ettiği Bölgesel İstişare Forumları’nın ilki Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Suudi Arabistan Krallığı Finans Bakanı Dr. İbrahim Abdulaziz Al-Assaf’ın da katıldığı Forum’a TOBB Yönetim Kurulu’nun tamamına yakını da katılım sağladı. Toplantıya Suudi Arabistan ve Körfez Ülkesi işadamları yoğun ilgi gösterdi. Bölge forumları, Cidde’den sonra Hindistan, Singapur, Çin, Brezilya, Azerbaycan, Meksika, Güney Afrika ve Rusya gibi kentlerde devam edecek.

Forum’un açılış konuşmasını yapan TOBB ve B20 Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin dönem başkanlığı sürecinde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Hisarcıklıoğlu, küreselleşme olgusu üzerinde dururken, “Bundan 20-30 sene öncesine kadar ülkeler kendi başlarına varlıklarını devam ettirirler, “kendi kendilerine yeten ülke” olmakla övünürlerdi. Bugün çok daha farklı bir konjonktürle karşı karşıyayız, küreselleşme her alanda etkisini gösteriyor. Artık tek başına ayakta kalmak mümkün değil. Ekonomilerimizin geleceği küresel piyasalara ne kadar entegre olduğu ile yakından ilgili. Ortak kararlar alınabiliyorsa, tüm taraflar karar alma süreçlerine dâhil olabiliyorsa, küreselleşmeden maksimum fayda alınabiliyor” ifadesini kullandı.

G20’nin misyonu, yapısı ve amaçlarına ilişkin açıklamada bulunan Hisarcıklıoğlu, “Küresel ekonominin sorunlarına çözümler ararken, hükümetler ile iş dünyaları arasında işbirliğinin artırılması da son derece önemli. Çünkü küresel ekonomideki sorunlarla günlük hayatta, ilk elden yüzleşenler işadamları, yani bizler. Bizler iş yaparken karşılaştığımız sıkıntıları, sorunları hükümetlere anlatacağız ki G20 çatısı altında bunlara çözüm getirilsin. İşte G20’nin iş dünyası kolu olan B20 bizlere bu imkânı sunuyor. Bizler iş adamları olarak, B20 sürecinde daha aktif rol alıp, G20 ile daha fazla mesai harcamalı ve müşterek refah için çalışmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

KOBİ’ler ilk defa B20’de ‘biz de varız’ diyecek

Kapsayıcılık kavramını B20’nin temel prensibi haline getirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, B20 platformunun, iş dünyasının menfaatleri için bir şeyler yapmak isteyen herkese açık olması gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bizim için çokuluslu şirketlerimiz de KOBİ’lerimiz de, gelişmiş ülkelerimiz de gelişmekte olan ülkelerimiz de çok değerli. Bunun için iki yeni mekanizma kurduk. Öncelikle KOBİ’ler ve girişimciler için öneriler geliştirecek KOBİ’ler ve Girişimcilik Görev Gücünü oluşturduk. Bu yeni görev gücü ile G20 ülkeleri arasında kayıtlı istihdamın üçte ikisini sağlayan KOBİ’ler ilk defa B20 platformunda biz de varız diyecek. Bu B20 olarak sadece bizim önceliğimiz değil. G20 Türkiye dönem başkanlığımızda KOBİ’leri ana önceliklerden biri haline getirdi. Hep beraber, dünyada en fazla istihdam sağlayan, en fazla üreten, refahın topluma yayılmasını sağlayan KOBİ’ler için politikalar geliştireceğiz. Bununla da kalmayacağız, Uluslararası Ticaret Odası ICC ile birlikte G20 Türkiye başkanlığı kapsamında World SME Forum adında, dünyada KOBİ’lerin haklarını savunacak bir iş örgütü kuracağız.”

Bölgesel istişare forumlarının önemi

B20’de kapsayıcılığı artırmak adına, ikinci adımın da Suudi Arabistan’da standını verdikleri bölgesel istişare forumları olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bölgesel İstişare Forumlarını kurgularken aklımızda iki hedef var. Öncelikle G20’de az temsil edilen yükselen piyasa ekonomilerini B20 sürecine daha da fazla katmak istiyoruz. İkinci amacımız ise bu toplantılarla G20 dışındaki ülkelerin de B20 gündemi hakkındaki fikirlerini almak” dedi.

EKOYORUM.COM 2015-02-22