Baklavanın standardı belirlendi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Gaziantep Sanayi Odası (SGO) ve Gaziantepli ünlü baklavacılar ile yaptığı çalışma sonucunda, baklavanın ulusal üretim standardını belirledi.

GSO’dan yapılan açıklamaya göre, “Türk Baklavası Standart Tasarısı” hazırlığı yapan TSE teknik ekibi, tasarıya son şeklini vermeden önce baklavanın başkenti Gaziantep’te, Antep Baklavası’nın uluslararası coğrafi işaret tescilini alan Sanayi Odası temsilcileri ve ünlü baklava üreticileriyle bir araya geldi. Yapılan çalışma sonucunda, Türk baklavasında kullanılması gereken malzemeler ve hazırlanış esaslarının nasıl olması gerektiği belirlendi.

Konukoğlu Adil-GSO-2015GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ve baklavacılardan oluşun bir grup, 18 Şubat Çarşamba günü Ankara’da yapılacak TSE Teknik Kurul Toplantısı‘na katılacak. Toplantıda, söz konusu baklava tasarısı “Türk standardı” olarak yayımlanmak üzere görüşülecek. Nihai kararın verilmesiyle birlikte, TSE’nin “Türk baklavası standardı” tüm Türkiye’de uygulanmış olacak.

Gaziantep’in baklava ile özdeşleşen bir kent olduğunu vurgulayan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı açıklamada, kentte baklava imalatının asırlardır dededen toruna geçtiğini, Türkiye’nin en eski ve meşhur baklava ustalarının Gaziantepli olduğunu söyledi.

GSO’nun yaptığı başvuru sonucunda “Antep Baklavası” coğrafi işaretini Türkiye’de 2007 yılında aldıklarını, böylece üretim metodu, Antep fıstığı, şerbet tarifinden kullanılacak tepsisine kadar her şeyiyle tescilini aldıklarını anımsatan Konukoğlu, uluslararası coğrafi işaret tescilini de AB’nden 2013 yılında aldıklarına işaret etti.

Baklavanın ABD’den Avrupa ülkelerine, Rusya’dan Asya ülkelerine kadar birçok ülkeye ihraç edildiğine dikkati çeken Konukoğlu, şunları söyledi:

“Yurt dışında da Gaziantep’in simgesi haline geldi. Baklava söylendiğinde, hemen Gaziantep akla geliyor. Bu nedenle baklavanın kendine özgü üretim metodu ve malzemelerin korunması, sektörün geleceği için önemli rol oynuyor. Sektörde bugüne kadar istenilen düzeyde bir standart belirlenmemişti. Oysa baklava yapımında kullanılacak her bir malzemenin seçimi ve her bir aşaması ayrı bir özen ister. TSE yetkililerine, Türk baklavası standardı getirecekleri için sektör adına teşekkür ediyorum. Standardın uygulanması, sektörün genelinde baklava kalitesinin korunması ve genç kuşaklara aslına uygun olarak aktarılması açısından büyük önem taşıyor.”

EKOYORUM.COM 2015-02-15