Bankacılık riski, Yunanistan’ın notunu düşürdü

Yunanistan-Atina

Moody’s, Yunanistan’ın yerel ve yabancı para cinsinden mevduat notu tavanını “Ba3″den “Caa1″e düşürdü. Gerekçe, mevduta kısıtlama getirilme riski.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan’ın yerel ve yabancı para cinsinden mevduat notu tavanını Ba3’den Caa1’e düşürdüğünü açıkladı. Karara gerekçe olarak, hükümetin mevduatlara kısıtlama getirme riski gösterildi.

Moody’s’den yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan hükümeti ile kredi sağlayan kuruluşlar arasında yürütülen müzakerelere dönük belirsizliğin ve mevduata kısıtlama riskinin mevduat sahiplerini olumsuz etkilediği, geçen yıl Aralık ayından bu yana 25 milyar avroluk mevduat çıkışının yaşandığı kaydedildi.

Yunan bankacılık sistemindeki özel sektör mevduat oranı, son 10 yılın en düşük seviyesine gerilemiş bulunuyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de, Moody’in bu açıklamasından saatler önce, Yunanistan’ın halen Avro Birliği’nden çıkma ihtimalinin bulunduğunu açıklamış, “Yunanistan’ın avrodan çıkışı halen mümkün, fakat sistemik kriz ihtimali bulunmuyor.  Eğer Yunanistan Avro Birliği’nden çıkarsa Avro Bölgesi ciddi bir şok yaşayacaktır fakat bu 2012’deki gibi sistemik bir kriz oluşturmayacaktır” tespitinde bulunmuştu.

EKOYORUM.COM 2015-03-07