Başçı: ABD enflasyonu yüksek faizle düşürdü

ABD-Enflasyon

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ABD’nin enflasyonu yüksek faizle düşürdüğünü söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı ile Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye’nin Başkanlığında G20 Gündemi” konferansında “Türkiye’de Fiyat İstikrarı ve Büyüme” konulu bir konuşma yaptı.

Başkan Başçı konuşmasında;

– Yüksek enflasyonun ve deflasyonun büyümeyi zayıflatabilen unsurlar olduğunu,

– Merkez bankaları açısından büyümeyi desteklemenin en iyi yolunun fiyat istikrarını sağlamak olduğunu,

– Beşeri sermaye, istihdam piyasası, teknoloji, yenilikçilik ve fiziki altyapı alanlarında yapılacak reformların Türkiye’nin büyüme potansiyelini daha da artıracağını vurguladı.

Başçı, enflasyonla mücadeleyi ve mücadele formülünü ABD, Japonya ve Türkiye’ye ilişkin grafiklerle anlattı. Konuşmasında ABD’nin enflasyonu yüksek faizle düşürdüğünü belirten Başçı, şunları söyledi:

“Tarihe baktığınızda her zaman enflasyon problemine karşı uygulanabilir bir çözüm vardır. Çoğu insan bunu unutuyor ama ABD’de enflasyon 1970’li yıllarda petrol fiyatlarından dolayı çift haneye çıkmıştı ve bunun bir çözümü vardı. Çözümü hızlı ivedi bir şekilde parasal sıkılaştırmaya gitmekti. Paul Volcker bunu yaptı. Para arzını sıkılaştırarak bankalararası gecelik faizi yeterli yüksek seviyeye çekti ve bu sayede enflasyon beklentisi ve enflasyonun kendisi hızlı bir şekilde sadece bir sene içinde düştü. Çarpıcı sonuçlar yaşandı. Uzun vadede bunun ABD ekonomisine ve küresel ekonomiye faydaları oldu.”

EKOYORUM.COM 2015-02-09