Başçı, "İstikrar ve güven artırıcı adımlar" dedi

Erdem Başçı-TCMB

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yaptığı sunumda, faizleri düşürmek için üç şartı yerine getirmek gerektiğine dikkat çekerken ilk sırada “İstikrar ve güven artırıcı adımlar”ı saydı.

Piyasaların merak ve tedirginlikle beklediği buluşma gerçekleşti. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Ekonomik Gelişmeler” başlıklı 130 sayfalık sunum yaptı. Sunum beş bölümden oluştu: Kur Gelişmeleri, Dış Ticaret Gelişmeleri, Enflasyon ve Faiz, Yatırımın Belirleyicileri, Temel Ekonomik Göstergeler.

Sunumun enflasyon ve faiz bölümünde, piyasa faizlerini düşürmenin yolu maddeler halinde sıralandı. Maddeler arasında, “istikrar ve güven artırıcı adımlar”, “mali disiplin (kamu borç yükünün hafifletilmesi)”, “fiyat istikrarına odaklı bir para politikası duruşu” yer aldı. Son maddede ise, “Bu yolla enflasyon beklentileri ve enflasyon risk primidüşeceğinden piyasa faizleri kademeli olarak düşebilir” denildi.

Döviz kurlarıyla ilgili olarak sunumda, “para politikasının gelecekte gevşeme ihtimalinin yerli paranın değer kaybetmesine”, “para politikasının gelecekte sıkılaşma ihtimalinin de yerli paranın değer kazanmasına yol açacağı” tespiti yer aldı.

BAŞÇI’NIN YAPTIĞI SUNUMUN TAM METNİ

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Toplantı sonrası Cumhurbaşkanlığı’ndan da bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Sayın Erdem Başçı’yı kabul etmiş ve ekonomik gelişmelerle ilgili bilgi almıştır.

Bu çerçevede, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından Yiğit Bulut ve Cemil Ertem’in de hazır bulundukları görüşmede, küresel piyasalardaki gelişmeler ve bunların etkileri değerlendirilmiştir.

Türkiye’de ekonominin temellerinin son derece sağlam olduğuna işaret edilen görüşmede, güçlü ve dengeli büyüme hedefleri doğrultusunda uygulanmakta olan politikalar, Sayın Cumhurbaşkanımızın faiz ve üretime yönelik hassasiyetleri üzerinde durulmuştur.

Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda mevcut güven ve istikrar ortamının titizlikle muhafaza edilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir.

Tüm ekonomik birimler tarafından, sürecin yakından izlendiği, gerekli tedbirlerin alınmakta olduğu ifade edilmiştir.”

EKOYORUM.COM 2015-03-11