Erdem Başçı: Munzamda dövizin ağırlığını artıracağız

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, döviz kurlarındaki artışla ilgili olarak, “Daha önce altın için yaptığımız ilave imkanı döviz için de kullandıracağız” dedi.

Paris’te bulunan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, döviz kurlarındaki artışla ilgili bir soru üzerine, “Daha önce altın için yaptığımız ilave imkanı döviz için de kullandıracağız” açıklamasını yaptı. Başçı, Türkiye’nin Yunanistan konusunda da, her durum için hazır olduklarını belirtti.

Bloomberg HT’ye konuşan Başçı, “Kurlarda yaşanan artışa karşı Merkez Bankası önlem alacak mı?” sorusuna şu cevabı verdi, “Önümüzdeki salı günü daha önce altın için yaptığımız ilave imkanı döviz için de kullandıracağız. Bankalar yurtdışından rahatlıkla döviz borçlanabiliyorlarsa -ki borçlanabiliyorlar- o parayı Merkez Bankası’na yatırıp swap ihtiyacını azaltacaklar. Bunun TL’deki sağlam performansı pekiştirecek bir adım olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yıl sonu için yüzde 6.5’lık enflasyon hedefini yakalayacaklarına inandıklarını belirten Başçı, büyüme konusunda ise herhangi bir endişeleri olmadığını vurguladı. Başçı, büyümenin ‘ılımlı şekilde’ seyretmeye devam edeceğini bildirdi.

Kredi büyümesiyle ilgili olarak işlerin öngörüldüğü gibi sürdüğünü belirten Başçı, “Bankaların TL likidite konusunda da endişesi olmasın” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE HER DURUM İÇİN HAZIR

Yunanistan’ın Euro’dan çıkma ihtimalinin Türkiye’yi nasıl etkileyeceği sorusuna ise Başçı, “Türkiye her tür senaryoya hazırlıklı” cevabını verdi. Başkan konuyla ilgili olarak, “Yunanistan’ın euro’da kalması nispeten daha kolay. Diğer seçenek için zorlu çalışmalar gerekiyor ancak bu senaryolardan biri gerçekleşince belirsizlik kalkacak. Ve herkes bu 2 senaryoya da hazır gibi. Herşey ülkedeki seçim sonucunda belli olacak” dedi. Türkiye’nin her iki durum için de hazırlıklı olduğunu belirten Başçı, “En önemli konu Türkiye’nin mali dengelerinin sağlanması. Avrupa’da problemin çözüm zorlu olursa Türkiye’ye en büyük faydayı mali disiplin sağlayacak” dedi.

Merkez Bankası Başkanı, “Avrupa yeniden ortak bir tutuma varır ve Yunanistan konusunda karar verilirse gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kaybı için hiçbir neden yok” ifadesini kullandı.

ekoyorum.com
2012-05-23