Bir not artırımı da Japon JCR’den

Fitch ve Moody’s’in ardından bir uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu daha Türkiye’nin notunu “yatırım yapılabilir” seviyeye yükseltti.

Uluslararası Japon kredi derecelendirme kuruluşu Japan Credit Rating Agency (JCR), Türkiye’nin kredi notunu “BB”den, “BBB-“ye, yani “yatırım yapılabilir ülke” seviye çekardı. Not görünümü de “durağan” olarak belirledi. JCR, yaptığı açıklamada, “Türkiye net ihracatını artırırken, 2012’de işsizlik oranını azalttı ve büyüme potansiyelini güçlendirdi. Milli gelir seviyesi gelişmekte olan Asya ekonomilerinden büyük oldu. Türkiye Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da giderek yükselen bir konuma sahip” denildi.

İlk kez 5 Kasım 2012 tarihinde Fransız Fitch, Türkiye’nin kredi notunu “yatırım yapılabilir” seviyeye çıkartmıştı. 16 Mayıs 2013 tarihinde de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama arasındaki görüşmenin hemen arkasından ABD’li kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir basamak artırarak “Ba1”den  “Baa3”e, yani “yatırım yapılabilir” seviyeye yükseltmişti.

Şimdi korku, bu not artışlarından sonra Türkiye’ye sıcak para akışının güçlenip risk oluşturması.

ekoyorum.com
2013-05-23