BP, Nil Deltası'nda doğalgaz buldu

BP-Mısır

BP, Mısır’da Doğu Nil Deltası’nda yüksek kalitede doğalgaz bulduğunu açıkladı.

İngiliz enerji şirketi British Petroleum (BP)’den bugün yapılan açıklamaya göre, Doğu Nil Deltası’ndaki Damietta limanının 80 kilometre kuzeyinde bulunan Atoll-1 “offshore” kuyusunda 6 bin 400 metre derinlikte yüksek kalitede doğalgaz bulundu.

Aramanın bugüne kadar Mısır’da yapılan en derin sondaj çalışması olduğu belirtilen açıklamada, bölgenin 15 kilometre güneydeki Salamat doğalgaz sahası ile bağlantısının olup olmadığının test edilmesi için, bir kilometre daha derine inileceği kaydedildi.

Konuyu değerlendiren BP Grubu Üst Yöneticisi Bob Dudley, “Atoll sahasındaki başarı, dünya standartlarında doğalgaz yatağı olarak Nil Deltası’nın kalitesine olan güvenimizi artırdı. Salamat sahasının lisansını aldığımızdan bu yana bu ikinci dönemli keşfimiz. Yetki alanındaki potansiyelin 5 trilyon cubic feet aştığını tahmin ediyoruz dedi.

Mısır’da 50 yıldır faaliyet gösteren BP, ülkenin en büyük yabancı yatırımcısı. Yatırımları, 25 milyar doları aşıyor. Ana faaliyet konusu ise, petrol ve doğalgaz arama-çıkarma.

EKOYORUM.COM 2015-03-09