Çalık'tan Türkmenistan’a 4 yeni proje

Çalık Holding iştiraklerinden Gap İnşaat, Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta inşa ettiği Göz Hastanesi’ni, proje bitiş tarihinden 5 ay önce tamamlayarak, dün (21 Temmuz 2011) gerçekleştirilen törenle hizmete açtı. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Gap İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Taçyıldız, Çalık Enerji Genel Müdürü Saim Dinç’in katılımıyla gerçekleştirilen açılışın ardından,  Gap İnşaata ait 3 yeni projenin de temel atma töreni yapıldı.

Gap İnşaat Aşkabat’ta inşa edilen 120 yatak kapasiteli Göz Hastanesi’ni proje bitiş tarihinden tam 5 ay önce tamamlayarak Sağlık Bakanlığı’na teslim ederken; yine Bakanlığa bağlı yıllık 10 milyon şişe kapasiteli İnfüzyon Çözeltisi Fabrikası, Diş Hastanesi ve iki hastaneye hizmet verecek 270 araç kapasiteli katlı otopark inşaatlarının da temelini attı.

Türkmenistan Milli Sağlık Bayramında ve Devlet Sağlık Programının 16. yıl dönümünde gerçekleşen törende konuşan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un desteğiyle Türkmenistan’da ekonomiden kültüre, ulaşımdan sanayiye tarımdan sağlığa birçok alanda yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Hastanenin Avrupa’nın ileri teknolojisi ile imal edilen göz hastalıkları teşhis ve tedavi ekipmanları ile donatıldığını belirten Ahmet Çalık, Gap İnşaat tarafından yapılan bu modern sağlık merkezi’nin dünya standartlarına uygun, yüksek kalitede tedavi hizmeti vereceğini söyledi.

120 yataklı göz hastanesi

Çalık Grubu iştiraki olan GAP İnşaat, temelini Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın birlikte attığı Türkmenistan Sağlık Bakanlığı’na ait Göz Hastanesini proje bitiş tarihinden beş ay önce hizmete açarak kendi içinde bir rekora imza attı. Tam teşekküllü bir hastanenin ihtiyaç duyacağı tüm tıbbi ekipmanları ise Hospitalia International GMBH Almanya’dan ithal edildi.  15 bin metrekare alana kurulu, 120 yatak kapasiteli Göz Hastanesi, 56 milyon dolara inşa edildi.

34.7 milyon dolarlık diş hastanesi

Göz Hastanesi’nin açılış töreniyle aynı gün temeli atılan Diş Hastanesi ise 12 bin metrekare alan üzerine yine Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta inşa edilecek.

Türkmenistan Sağlık Bakanlığı için 34,7 milyon dolar yatırım bedeline mal olan Diş Hastanesi’nin tüm tıbbı ekipmanları da kaliteden ödün verilmemesi için Hospitalia International GMBH Almanya’dan ithal edilecek. Diş Hastanesinin 2013 yılında açılması hedefleniyor.

270 araç kapasiteli katlı otopark

GAP İnşaat tarafından yürütülen hastanelerin bulunacağı bölgeye hizmet verecek olan 270 araç kapasiteli katlı otopark ise hem göz hem de diş hastanesine hizmete verecek. 4,9 milyon dolar değerindeki bu proje 7 bin metrekarelik bir alanda kurulacak.  Otopark’ın 2012 yılının Temmuz ayında tamamlanarak faaliyete geçmesi planlanıyor.

İnfüzyon çözeltisi fabrikası   

Gap İnşaat’ın Türkmenistan Sağlık Bakanlığı için inşa edeceği yılda 10 milyon şişe üretme kapasiteli İnfüzyon Çözeltisi Fabrikası ise, 5.500 metrekare alana kurulacak olup,  fabrikanın tüm ekipmanları ise Avrupa’nın alanında uzman firmalarından ithal edilecek. 2013’ün Temmuz ayında tamamlanması planlanan proje, 30 milyon dolar yatırım bedeline sahip.

Çalık Holding şirketi GAP İnşaat tarafından hayata geçirilen bu 4 projenin toplam bedelinin yaklaşık 126 milyon dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

ekoyorum.com – 2011-07-22