Çeksan’dan İzmir’e üç feribot

İzmir Büyükşehir-Hasan Tahsin feribotu-2015

Tuzla’daki Çeksan Tersanesi’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi için inşa edeceği üç arabalı yolcu feribotunun ilki tamamlanarak denize indirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımı için inşa ettireceği 3 arabalı yolcu feribotunun ilkini teslim aldı. ‘M/F Hasan Tahsin’ isimli arabalı yolcu taşıma feribotunu denize indirme töreninde konuşan Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği (GYİB) Başkanı Başaran Bayrak, kamunun Türk gemi sektörüne güvenmesinin kendilerine güç kattığını dile getirerek, “Norveç’e gemi ihraç eden gemi sanayimizin kamu tarafından tercih edilmesi arzu ettiğimiz durumdur. Bu hem sanayimizi güçlendiriyor, hem dövizimizin yurt dışına çıkmasını engelliyor, hem de istihdamımıza destek oluyor” diye konuştu.

Tuzla’da Çeksan Tersanesi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi için üretilen M/F Hasan Tahsin feribot, 450 yolcu, 72 araba taşıma kapasitesine sahip. 78,90 metre boyunda, 17,40 metre enindeki çevre dostu feribot, enerji tasarrufu için güneş panelleriyle donatıldı. Ayrıca engelli yolcular için asansör ve gerekli tüm donanımlara sahip.

Feribotu teslim alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk sanayisine güvendiklerini ve desteklerinin süreceğini vurguladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geriye kalan iki arabalı yolcu taşıma feribotunun ise eylül ayına kadar denize indirilmesi bekleniyor.

BAYRAK: İHRACAT HEDEFİMİZ 1,5 MİLYAR DOLAR

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak da, kamunun her platformda Türk ürünlerini desteklemelerini beklediklerine dikkat çekerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk gemi sektörüne güvenerek ihale vermesi, yerli malını tercih etmesi ülkemize katkı sağlamaktadır. Yıllar önce de benzer gemileri inşa ettik. Dünyanın önemli üreticilerinden Norveç’e bile sattık. Başarımızı her alanda gösterdik. Şimdi bu arabalı yolcu taşıma feribotlarını inşa ederek bilgi ve becerilerimizi bir kez daha ortaya koyduk” diye konuştu.

Bayrak, sektörlerinin ihracatında ise yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 seviyesinde gerileme olmasına rağmen yılı hedefledikleri şekilde 1,5 milyar dolar dış satışla tamamlamayı ümit ettiklerini söyledi.

EKOYORUM.COM 2015-03-14