Çin, küresel piyasaları yatıştırmaya çalışıyor

Yuan-2015-2Para birimi yuanın değerini düşürerek tepkileri üzerine çeken Çin, yuanın daha fazla değer kaybetmesine gerek olmadığını açıklayarak piyasaları yatıştırmaya çalışıyor.

Çin Merkez Bankası, yuanın değerini düşürmesi sebebiyle gerilen küresel piyasaları, yuanda daha fazla değer kaybına gerek olmadığını belirterek sakinleştirmeye çalıştı.

Yuanın üst üste üçüncü gün değer kaybetmesi sonrasında Çin Merkez Bankası, bir açıklama yaparak, “ülkedeki güçlü ekonomik ortam, dış ticaret fazlası, sağlam mali durum ve döviz rezervlerinin kura güçlü destek sağladığını” ileri sürdü.

Çin’in yuanın işlem bandının orta noktasını yüzde 2 düşürmesinin ardından “kur savaşları” korkuları yeniden ortaya çıkarak küresel piyasalarda dalgalanma başladı. Gelişmeler karşısında, diğer Asya para birimleri de değer kaybetti. ABD, Çin’in para birimi yuana değer kaybettirme kararını “ihracatçılarına adil olmayan bir avantaj sağlamakla” suçladı.

Fitch’ten uyarı

Öte yandan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yuanın daha fazla değer kaybetmesinin, Asya Pasifik ülkelerinin halihazırda karşılaştığı ekonomik zorlukları artırabileceği uyarısında bulundu.

Fitch’in internet sitesi üzerinden yapılan açıklamasında, Çin’in devalüasyon adımlarıyla yuanın dolar karşısındaki değer kaybının 11 Ağustos’tan bu yana yüzde 3’ü aştığı kaydedildi.

Çin’in döviz rezervlerinin, 2014 Haziran ayı sonunda 3,99 trilyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesinde bulunduğu, bu rakamın bu yılın Temmuz ayında 3,65 trilyon dolara gerilediği belirtilen açıklamada, döviz rezervlerindeki düşüşün dış likidite açısından olumsuz (negatif) bir faktör olduğu vurgulanarak, “Bu durum, iç finansal sistemde likiditeyi yok ederek, makroekonomik politikaların yönetimine zorluklar ekliyor” denildi.

EKOYORUM.COM 2015-08-13