Japonya'da felaketin bilançosu çıkarılamıyor

Japonya tarihinin en büyük felaketlerine sahne oldu. Deprem ve tsunaminin ardından, nükleer santraldeki patlama sonucu radyoaktif sızıntı meydana geldi. Ölü ve yaralı sayısı artarken, kayıp sayısı tespit edilemiyor.

http://www.dw-world.de
2011-03-12

Cuma günü yaşanan 8.9 büyüklüğünde depremin neden olduğu tsunami felaketinin ardından Japonya, tarihinin en büyük nükleer faciasıyla karşı karşıya. Patlamanın meydana geldiği Fukuşima Dayiçi nükleer santralinde radyoaktif sızıntı olduğu teyit edildi. Yaşamını yitirenlerin, kaybolanların ve yaralananların sayısı gibi maddi zararın da bilançosu çıkarılamıyor.

Santralden alevler yükseldi

Japon Devlet Televizyonu NHK’nin yayınladığı görüntüler, Fukuşima Dayiçi nükleer santralindeki faciayı gözler önüne serdi. Sabah saatlerinde meydana gelen patlamada, Fukişima 1 ve Fukişima 2 reaktörleri zarar gördü. Devlet televizyonu, santralin çatısının çöktüğünü ve duvarlarının yıkıldığını bildirdi.

Japon Haber Ajansı Kyodo, santralden bir saat içinde bir yıllık radyoaktif sızıntı oluştuğunu açıkladı. Kyodo ve Jiji haber ajansları sabah saatlerinde Fukuşima 1 reaktöründe nükleer erime meydana geldiğini bildirmişti.

Japon Nükleer Güvenlik Kurumu, Fukuşima 1 reaktöründe radyoaktif seziyum bulgularına rastlandığını açıkladı.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, yaptığı basın toplantısında, vatandaşları sakin olmaya çağırarak, hükümetin halkın sağlığını koruyucu tüm tedbirleri alacağını kaydetti. Naoto, art arda meydana gelen felaketleri, ülke tarihinde daha önce yaşanmamış “ulusal felaket” olarak tanımladı.

Almanya yardıma hazır

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japon mevkidaşı Naoto Kan’a mesaj göndererek, deprem felaketinden dolayı üzüntülerini iletti ve Almanya’nın yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Merkel” Japonyadaki insanlara bu zor günlerde yanlarında olduğumuzu söylemek istiyorum. Hayatını kaybedenler için üzüntümüz büyük. Her türlü yardımı yapmaya hazırız. Arama kurtarma uzman ekiplerimizi Japonya’ya gönderdik ve Almanya elinden geleni yaparak, sadece önümüzdeki birkaç gün değil, yeniden yapılandırma dönemi boyunca destek sağlayacak” şeklinde konuştu.

Almanya Başbakanı Merkel, akşam saatlerinde Japonya’ya yapılacak yardımları görüşmek üzere Dışişler Bakanı Guido Westerwelle ve Çevre Bakanı Norbert Röttgen ile biraraya gelecek. Merkel’in, uzmanların da katılması beklenen toplantının ardından bir açıklama yapması bekleniyor.

Japonya’da yaşanan felaketin boyutları henüz tam olarak anlaşılamıyor.  Resmi olmayan, ancak Japon medyasının verdiği haberlere göre ülkenin kuzeydoğusunda bulunan 17 bin nüfuslu liman kenti Minamisanriku’da yaklaşık 10 bin kişi kayıp. Resmi makamlar hayatını kaybedenlerin sayısının ise 1700’e yükseldiğini açıkladı. Başkent Tokyo’daki Narita havaalanı dahil birkaç havaalanı ile ülkedeki bütün limanlar kapatıldı ve demiryolu ulaşımı durduruldu.

20. YÜZYILIN BAŞINDAN BU YANA DÜNYADA YAŞANAN ŞİDDETLİ DEPREMLER:

1960: Şili – Şili’de 9.5 büyüklüğündeki depremde 5 bin 700 kişi hayatını kaybetti. Depremin ardından oluşan tsunami, Pasifik kıyısındaki ülkeleri tehdit etti ve Hawaii’de 61, Japonya’da 130 kişinin ölümüne yol açtı.

1964: Alaska – Prens William Boğazı yakınlarındaki 9.2 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami, yüzden fazla kişinin ölümüne yol açtı.

2004: Asya – Endonezya’ya bağlı Sumatra adası açıklarında 9.1 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami, 10 kadar komşu ülkeyi etkiledi, 270 bin kişi öldü ya da kayboldu.

1952: SSCB – Kamçatka Yarımadasında 9 büyüklüğünde meydana gelen deprem ve sonrasındaki tsunami, Şili ve Peru’yu da etkiledi. Deprem 2 bin 300 kişinin ölümüne yol açtı.

1906: Ekvador – Kolombiya ve Ekvador kıyıları açıklarında 8.8 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunami bin kadar kişinin ölümüne yol açtı.

1965: Alaska – 8.7 büyüklüğündeki depremin neden olduğu tsunami Aleoutiennes Adalarını etkiledi.

2005: Endonezya – Sumatra açıklarındaki Nias adası yakınlarında 8.6 büyüklüğündeki depremde 900 kişi öldü, 6 bin kişi yaralandı.

1957: Alaska – Andreanof adalarını vuran 8.6 büyüklüğündeki deprem önemli bir tsunami faciasına yol açtı.