Devler Lûgatı

“Branşlarında Dünya Lideri Olan Alman Şirketler Lûgatı”, alanlarında dünya lideri olan Alman şirketlerini ele aldı. Piyasaya yeni çıkan kitapta 800 Alman şirketi sıralanıyor.

www.dw-world.de
2011-01-25
 
Almanya, dünya ihracat şampiyonu unvanını 2009 yılından bu yana Çin’e kaptırmış durumda. Ancak Almanya, yine de dünya ihracatındaki payını 2000 yılından bu yana sürekli olarak arttırmaya devam etti. Yüzlerce Alman şirketi de, ürünleriyle dünya lideri konumundalar. Bu şirketlerin birçoğu, sadece kendi sektörlerinde tanınıyorlar. Kısa bir süre önce piyasaya sürülen “Branşlarında Dünya Lideri Olan Alman Şirketler Lûgatı”, tam 800 şirketi sıralıyor.
 
Yelpaze çok geniş
 
Almanya’nın en önemli hisse senedi endeksi DAX’ta yer alan BASF, Siemens veya Volkswagen gibi dev şirketler, lûgatta, dünya çapında iş yapan işletmeler olarak sıralanıyor. Ancak birer dünya devi olan bu şirketlerin yanı sıra, Alman ekonomisinin asıl belkemiği olarak tanımlanan yüzlerce orta ölçekli işletme de var. Lûgatın yayımcısı Florian Langenscheidt, ülkede bu kadar geniş bir çeşitliliğin olmasının kendisini şaşırttığını söylüyor. “Guguklu saatten müze camekânlarına, otlu likörlerden orglara kadar, Alman şirketlerinin dünya liderliğini üstlendiği ürünlerin yelpazesi çok geniş.” diyen Langenscheidt, Siemens ve Lufthansa gibi devlerin çok önemli olduklarını ve belli bir konumları olduğunu, ancak kendi boyutlarınca benzeri ölçüde başarılara imza atan çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletmenin de bulunduğunu hatırlatıyor.
 
Bir günde dünya lideri olunmuyor
 
Örneğin yedi kuşaktır aynı ailenin yönetiminde olan Bauer Anonim Şirketi. 1790 yılında Bavyera eyaletindeki Schrobenhausen kentinde bakırcı dükkanı olarak kurulan şirket, günümüzde madencilikte kullanılan özel makine ve aletler üzerinde uzmanlaşmış durumda. 20’nci yüzyılın ortasında inşaat temel çukurlarında kullanılan yeni bir sistem geliştiren şirket, bu yolla alanında dünya lideri konumuna gelmiş. Florian Langenscheidt, benzeri şekilde birçok şirketin başarıya ulaştığını anlatıyor. “Şirketler bir günde dünya lideri olmamışlar tabii ki. Bunun için uzun vadeli düşünen ve vizyonu olan yöneticiler gerekiyor.” şeklinde konuşan Langenscheidt, örnek olarak dünyanın en yüksek binası ünvanını taşıyan Dubai Kulesi’ni gösteriyor ve binadaki armatürlerin, kapıların, enerji sisteminin, fırınından çamaşır makinesine tüm elektrikli ev aletlerinin, bunların hepsinin Alman şirketlerden geldiğini belirtiyor. Bunun, Alman şirketlerinin ne kadar iyi bir konumda olduğunu gösterdiğini söyleyen yayımcı, fakat bu seviyenin de ancak uzun vadeli çabalar ve ürünleri hep daha mükemmele taşıma isteği sayesinde mümkün olduğunu kaydediyor.
 
Başarının anahtarları

Dünya lideri olmak bir tesadüf değil, aksine zorlu çabaların bir meyvesi. Güçlü yönetim, teknik yenilikler, gayretli çalışanlar, küresel işbirlikleri ve net bir işletme stratejisi, başarıya götüren anahtarlar. Langenscheidt, “Alanında dünya lideri olmanın aslında Olimpiyatlar’dan pek farkı yok. Altın, gümüş veya bronz madalya almanız, dünya pazarında ne kadar payınız olduğuyla ölçülüyor.” diyor ve şöyle devam ediyor: “Çıtçıt mı üretiyorsunuz, o zaman dünya çapında üretilen çıtçıtların yüzde kaçının fabrikanızdan çıktığına bakacaksınız. “Branşlarında Dünya Lideri Olan Alman Şirketler Lûgatı” adlı listeyi olabildiğince objektif ve ansiklopedik hazırlamaya çaba gösterdik ve şirketlerin dünya pazarlarındaki konumunu yakından tanımlamaya çalıştık.”

A’dan Z’ye

Lûgatta A’dan Z’ye sayısız şirket var. Tıbbi teknolojiler alanında dünyanın en büyük üç şirketinden biri olan, 37 milyon euro cirolu ve 260 çalışanlı Atmos şirketinden, en lüks lokantalara kristal bardak satan Zwiesel adlı cam şirketine kadar liste uzun.