Doğu Çin’in elektriği Doğu Türkistan’dan

Çin, Doğu Türkistan’ın zengin kömür yataklarına sahip Kumul velayetinde, kömürden elde edeceği elektriğin ülkenin doğu kesimlerine sevk edilmesine 2013’te başlayacak. Çin Radyosu’nun konuyla ilgili haberi şöyle:

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunan Kumul’dan Henan eyaletindeki Zhengzhou’ya 800 kilovolt yüksek voltaj direkt elektrik akımı projesine izin verilmesiyle birlikte, Xinjiang’dan ülkenin doğusuna yapılan elektrik sevkiyatı, Xinjiang’ın zengin kaynaklarının değerlendirilmesinde yeni bir dönem başlatıyor.

Xinjiang’ın doğuya açılan kapısı ve Çin’in iç kesimine en yakın kenti olan Kumul, kömür yatakları açısından bölgenin en önemli merkezlerinden biri. Kumul, Xinjiang’daki elektriğin doğuya sevk edilmesinde de önemli bir rol oynuyor. Kumul’a 30 kilometre uzaklıktaki Gobi’den Zhengzhou’ya, 800 kilovoltluk yüksek voltaj direkt elektrik akımı sevkiyatı projesine izin verilmesiyle birlikte Xinjiang, enerji çeşitlerinin gelişmesine ağırlık verilen bir kalkınma modeline başladı. Hükümetin de büyük destek verdiği projenin ilk etap çalışmaları başlatıldı. Kumul Elektrik Müdürü Zhu Genfang, Kumul ve Zhengzhou arasındaki elektrik sevkiyatı projesi kapsamında, bölgedeki kömür kaynaklarının yanı sıra, diğer yenilenebilir enerji kaynakları olan rüzgar ve güneş enerjilerinin de elektriğe dönüştürülerek, Xinjiang dışına sevk edileceğine dikkat çekti. Zhu, şöyle konuştu:

“Kumul ile Zhengzhou arasındaki yüksek voltaj direkt elektrik akımı projesi kapsamlı olarak başlatıldı. 2013’te tek jeneratörün, 2014’te bir jeneratörün daha hizmete girmesi bekleniyor. Projeyle, uzun mesafeli ve büyük kapasiteli elektrik sevkiyatı gerçekleşebilecek. Kumul’da yaklaşık 20 milyon ton kömür elektriğe dönüştürülerek, elektrik otobanıyla iç kesimlerde elektriğe büyük ihtiyaç duyulan bölgelere gönderilecek. Aynı zamanda, rüzgar ve güneş enerjilerinden de elektrik üretilerek, iç kesimlere ulaştırılacak. Bu proje, Kumul’da yenilenebilir enerji kullanımında büyük rol oynayacak.”

Xinjiang’dan Gansu eyaletindeki Guazhou’ya uzanan 750 kilovolt elektrik sevkiyatı projesinin, ilk yılında sorunsuz olarak ilerlediği bildirildi. Bu, Xinjiang’daki ilk elektrik otobanının hizmete girmesi anlamına geliyor. Kumul trafo merkezinde çalışan Yao Gaofeng, konu hakkında şöyle konuştu:

“Kumul’daki merkezin hizmete girmesi, Xinjiang elektrik ağının güvenliğini ve istikrarını güçlendiriyor.”

İstatistiklere göre, Kumul-Zhengzhou yüksek voltaj direkt elektrik akımı projesi hizmete girdikten sonra, Henan eyaletine yılda 37 milyar kilovat/saat elektrik gönderilecek ve 18 milyon ton kömür elektriğe dönüştürülecek.

Önümüzdeki beş yıl, Kumul’dan Chengdu’ya 800 kilovolt, Doğu Cungarya Havzası’ndan Chongqing’e ise 1100 kilovolt büyüklüğünde yüksek voltaj direkt elektrik akımı projeleri inşa edilecek.

www.turkish.cri.cn/
2011-12-19
.