Dolar 2,41 TL ile rekor kırdı, Merkez müdahale etti

dolar-01Petrol fiyatlarındaki gerileme ve bunun Rusya’da yol açtığı çöküş Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Rus Rublesi’nde görülen aşırı değer kaybı, düşük büyüme verileri, yükselen işsizlik ve artan siyasi gerilim sebebiyle, Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı haftanın ikinci gününde de devam etti.

Dolar, 2,41 TL seviyesini aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Bunun üzerine, Merkez Bankası müdahalede bulundu. Ancak müdahale bu sefer, doğrudan satış veya faiz artırımı yönünde olmadı. Banka, yükselişi dizginlemek için dolaylı müdahalede bulunarak, “enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmını Hazine ve Merkez Bankası tarafından sağlayacağını” duyurdu.

Merkez Bankası’nın açıklamasında şöyle denildi:

“Enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmının T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından doğrudan karşılanması uygun görülmüştür. Uygulama 17 Aralık 2014 tarihinden itibaren başlayacaktır.”

Bu açıklama ardından dövizin tansiyonu düştü, gün sonuna doğru 2,36 seviyelerinde yatay seyretmeye başladı. Ve Kapalıçarşı’da dolar, günü 2,368 TL’den kapattı. Avronun satış fiyatı da 3,965 TL oldu.

Tahvil bono piyasasına da satış geldi. Gösterge tahvilin faizi, yüzde 8,78’e yükselerek son iki ayın zirvesini gördü.

Yaşanan gelişmelerden İstanbul Borsası da olumsuz etkilendi. Dünkü değer kaybı sınırlı olan BİST 100 endeksi, yüzde 4,36 düştü.

EKOYORUM.COM 2014-12-16