Dolar, rekor üstüne rekor kırıyor

dolar-foto-int

Dolar, yükselişini bugün de sürdürerek yeni bir rekora imza attı: 2,4469 TL.

Merkez Bankası’nın iki gün önce yaptığı, ‘faiz indirimi için Para Politikası Kurulu toplantısının erken tarihe alınabileceği’ yönündeki açıklaması ardından yükselişe geçen dolar, dün 2,40 lirayı aşmış, tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Dolar kuru, yükselişini bugün de sürdürdü. Bugünkü yükselişe Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin açıklamaları damgasını vurdu. Bakan Zeybekçi’nin dolar kurunun yükselmesinin Türkiye’de faiz indirimi beklentileri üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağını söylemesi, dolardaki yükselişi hızlandırdı.

Bu açıklamalar, yanında Rusya Merkez Bankası’nın beklenmedik bir şekilde politika faizini yüzde 17’den yüzde 15 seviyesine düşürmesi de TL’yi olumsuz etkiledi.

Ve Dolar/TL 2,4469 TL’ye fırladı ve yeni bir rekor kırdı.

Bunun üzerine Merkez Bankası, saat 16:30 dolaylarında, piyasaları sakinleştirmek için rahatlatıcı bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Banka’nın açıklamasında şöyle denildi:

‘Yakın dönemde gözlediğimiz piyasa hareketleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) öngördüğü faiz indirim sürecinin temkin düzeyiyle uyumlu değildir.

TCMB bütün politika araçlarını enflasyonda bu ay belirginleşecek düşüşün kalıcı olmasını sağlamak amacıyla kullanmaya devam edecektir.’

Açıklama sonrası, dolar 2,43 seviyesinin altına geriledi. Ancak açıklamanın etkisi fazla sürmedi, dolar kuru yeniden yükselişe geçti. Akşam saatlerinde yeniden 2,44 TL’nin üzerine çıktı.

Uzmanlar, son dönemde TL’de yaşanan hızlı değer kaybını esas itibariyle , faiz indirimi konusunda Merkez Bankası’na yönelen siyasi baskıya bağlıyor.

EKOYORUM.COM 2015-01-30