Dünya altın rezervinin yüzde 64’ü Avro Bölgesi’nde

Dünya resmi altın rezervinin yüzde 64’ünün kriz içinde yüzen Avro Bölgesi’nde olduğu ortaya çıktı.

Dünya Altın Konseyi’nin açıkladığı Mayıs ayı resmi altın rezervlerine göre, dünyadaki resmi altın rezervi 31 bin 63 tona yükseldi. Buna göre, en fazla altın rezervine sahip ülke, ABD ve elinde 8 bin 133 ton altın bulunuyor. Avro Bölgesindeki 17 ülkenin sahip olduğu rezerv ise dünya toplam resmi altın rezervinin yüzde 64,3’ünü oluşturuyor.

Avro Bölgesi ülkelerinden Almanya, ABD’den sonra en fazla rezerve sahip ülke. Elindeki miktar 3 bin 396 ton. Almanya’yı 2,81 bin tonla IMF izlerken dördüncü sırada 2,44 bin tonla yine bir Avro ülkesi olan İtalya bulunuyor. Fransa ise 2,43 bin tonla beşinci. Çin, altıncı sırada ve 1.054 ton rezerve sahip. Bu ülke, son yıllarda altın rezervlerini artırmaya başladı fakat, halen ekonomik büyüklükte yarıştığı ABD’nin sahip olduğu altının sekizde birine sahip.

Türkiye ise, altın rezervi sıralamasında, 210 tonla 22. sırada. Türkiye’nin altın rezervlerinde son bir yılda 100 tona yakın artış görüldü. Bunun sebebi ise, yapılan yeni bir düzenlemeyle, bankaların açtıkları altın hesapları için Merkez Bankası’na zorunlu karşılık yatırmaya başlamaları.

HANGİ ÜLKENİN NE KADAR ALTIN REZERVİ VAR?

ekoyorum.com
2012-05-18
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir