'Dünyada göçmen sayısı 2050'de 400 milyonu aşacak'

Doğum oranlarının düşük olduğu ve nüfusun giderek yaşlandığı Batı Avrupa’da, hizmetlerden sağlık sektörüne dek geniş bir yelpazede bir çok işi göçmenler üstleniyor.

www.bbc.co.uk/turkce/
2010-11-29

Dünyadaki göçmen sayısı, mevcut hızla artmaya devam ettiği takdirde 2050 yılında 400 milyonu aşabilir.

Bu rakamlar, merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Göçmen Teşkilatı IOM’nin yıllık raporunda yer aldı.

Raporda hükümetlerin, bir yandan göçün faydalarından yararlanmayı garanti altına alıp bir yandan da göçmen işçilerin haklarını koruyabilmek için bu duruma hazırlıklı olmaları gerektiği vurgulandı.

Imogen Foulkes’un Cenevre’den gönderdiği habere göre göçmen işçi sayısı dünyada orantılı yayılmış değil, bazı ülkelerde çok az bazılarında ise çok fazla göçmen işçi bulunuyor.

Doğum oranlarının düşük olduğu ve nüfusun giderek yaşlandığı Batı Avrupa’da, hizmetlerden sağlık sektörüne dek geniş bir yelpazede bir çok işi göçmenler üstleniyor.

Uluslararası Göçmen Teşkilatı’nın son raporu, bu eğilimin daha da artacağı tahmininde bulunuyor.

Asya ve Latin Amerika’da göçmenler

Dünya çapında göçmen sayısı 214 milyonu buluyor.

Ancak raporda bu rakamın 2050 yılına gelindiğinde 405 milyonu bulabileceği öngörülüyor.

Asya ve Latin Amerika’da ekonomileri giderek büyüyen ülkelerde de göçmen işçi kullanımında artış gözleniyor.

Raporda hükümetlerin bu tespitleri göz önünde bulundurmaları ve genellikle olumsuz değerlendirilen göç konusunu ivedilikle ele almaları öneriliyor.

Uluslararası Göçmen Teşkilatı’na göre göçmenlik meselesi, sıklıkla kısa vadeli siyasi kazanç elde etmek için de kullanılabiliyor.

Teşkilat hükümetlerin, bunun yerine uzun vadeli yaklaşımları tercih ederek kendilerini ve vatandaşlarını artan göçmen sayısına karşı hazırlamaları gerektiği uyarısında bulunuyor.

Raporda ülke ekonomilerinin göçmen işçilere ihtiyaç duydukları, ancak göçmen işçilere de insani yaşam ve çalışma koşullarının sunulması gerektiğini vurguluyor.

Yine rapora göre göçmen sayısının giderek artması karşısında yeni uyum programlarının geliştirilmesi de şart.