Dünyanın 5. enerji gemisi Irak’a yola çıkıyor

Karadeniz Holding bünyesindeki Karadeniz Enerji Grubu’nca yapımı tamamlanan 110 MW gücündeki beşinci enerji gemisi “Karadeniz Powership (KPS) Irem Sultan”, Irak’a gitmek üzere İstanbul’dan demir almaya hazırlanıyor. 

Karadeniz Enerji Grubu tarafından kurulan dünyanın ilk ve tek enerji gemisi filosunun beşincisi olan 110 MW kapasiteli “KPS Irem Sultan”; 2010 yılında elektrik üretimi için Basra’ya giden “KPS Doğan Bey” ve KPS Rauf Bey” gemileri ile birlikte, Irak halkının yaşadığı elektrik sıkıntısının giderilmesinde önemli bir görev üstlenecek. Dünyanın en büyük enerji gemisi “KPS Kaya Bey” ile “KPS Alican Bey” ise Pakistan’nın Karaçi şehrine hizmet veriyor.

Karadeniz Holding Ticari Operasyonlar Başkanı Nuray Atacık, Tuzla’dan yola çıkmaya hazırlanan “KPS Irem Sultan”da 11 Ekim 2011 günü düzenlenen basın toplantısında, Dostluk Enerjisi Projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Enerji gemileri ile dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Atacık, şunları söyledi:

“Hareket yeteneğine sahip, yüksek kapasiteli enerji santralleri üretiyoruz. Bu gemilerle ülkelerin acil ve dönemsel enerji açığını kapatmaya çalışıyoruz. Enerji Gemileri Projesi; Türk bankacılığının, Türk mühendisliğinin ve Türk İşgücünün bir eseridir. Tasarım sırasında, titreşimden geminin seyir halindeki güvenliğine kadar pek çok unsur devreye giriyor. Her yeni gemimizde farklı yenilikler uyguluyoruz. Böylece sistemi geliştirmiş oluyoruz.”

Atacık, halen Irak ve Pakistan’da elektrik üretimi gerçekleştiren dört enerji gemisine katılacak “KPS İrem Sultan”ın devreye alınması ile birlikte yatırım projesinin ilk etabının tamamlanacağını da belirtti. Böylece toplamda 785 MW’lık elektrik üretim kapasitesine ulaşılacağını kaydeden Atacık, “Ortadoğu, Afrika ve Asya’nın dost ülkeleri için hayal ettiğimiz projemizin gerçeğe dönüşmesinden mutluluk duyuyoruz. Her ülkenin farklı şartları var. Elektrik yatırımları herhangi bir nedenle kesintiye uğrayan ülkelerde, bir projenin tamamlanması için ortalama üç yıl beklemek uzun bir süre anlamına geliyor. Bu durumlarda gemilerimiz tam bir köprü görevi üstleniyor. Hızla hizmete alınabildiği için pratik çözüm sağlıyor. 1, 5 yılda beşinci gemimizi tamamladık ve sefere uğurluyoruz” diye konuştu.

Projeye Dışişleri Bakanlığı’ndan destek

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Tuğrul Gücük de “Karadeniz Holding’in enerji alanındaki başarılı faaliyetlerini memnuniyetle izliyoruz. Özel sektörümüzün devletimizin dış politika ilke ve hedefleri paralelinde faaliyet göstermesi hedeflenen sonuçların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Karadeniz Holding tarafından yürütülen projeler ile komşu ülkelere elektrik ihraç edilmekte ayrıca inşa edilen enerji gemileri yoluyla Irak ve Pakistan gibi dost ve kardeş ülkelerde elektrik üretilmekte, bir yandan ülkemizin ekonomik büyümesine diğer yandan da Türkiye’nin itibarının bu bölgelerde daha da yükselmesine katkıda bulunmaktadır” dedi.  

Filoya 5 gemi daha katılacak

Karadeniz Holding bünyesindeki Karadeniz Enerji Grubu şirketlerince geliştirilerek hayata geçirilen Dostluk Enerjisi Projesi (Power of Friendship), tüm ülkelerin acil elektrik ihtiyacını “enerji gemileri” ile karşılamayı amaçlıyor. Grup’tan yapılan açıklamaya göre, özel tasarıma sahip gemiler, Türk tersanelerinde hızlı ve kaliteli bir şekilde üretiliyor.  Beşinci gemisi filoya katılan proje kapsamında, 2012 yılı sonuna kadar Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya ülkelerinde 10 enerji gemisi ile toplam 2 bin MW elektrik üretim kapasitesine ulaşılması planlanıyor. Hizmet verdiği ülkelerin imkanlarına göre doğalgaz veya fuel oil ile çalışabilen gemiler, yerel şebekeye doğrudan bağlanabilmesi, doğal afetlerden etkilenmeden üretimi sürdürebilmesi gibi avantajları nedeniyle tercih ediliyor.

1948 yılında kurulan Karadeniz Holding, 700 çalışanı ile enerji başta olmak üzere finans, turizm ve gayrimenkul yatırım sektörlerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

ekoyorum.com
2011-10-11