E-ticaret firmalarına 1 Mayıs uyarısı

e-ticaret

E-Tuğra Yönetim Kurulu Başkanı N. Hüseyin Kuran, e-ticaret hizmeti veren kurumları, 1 Mayıs 2015te yürürlüğe girecek Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun hakkında uyardı.

E-Ticaret hacminin 14 milyar TL’yi aştığı Türkiye’de, e-ticaret hizmeti veren firma sayısı 15 bine, e-ticaret kullanıcısı sayısı ise 10 milyona ulaştı. Ticaretin yaygınlaştığı internet ortamında kimlik hırsızlarının sayıları ve hırsızlık yöntemleri de arttı. E-ticaret sitelerinin, geçerli bir SSL güvenlik sertifikasına sahip olmaması siteyi kredi kartı numarası, hesap bilgileri, parola ve kişisel bilgilerin güvenliğini tehdit eden phishing (avlanma) ve diğer kimlik hırsızlığı saldırılarına karşı savunmasız bırakıyor.

E-Tuğra EBG A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı N. Hüseyin Kuran, 1 Mayıs 2015te yürürlüğe girecek Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun e-ticaret hizmeti veren firmalara müşterilerinin kişisel bilgilerini koruma yükümlülüğü getirdiğini belirterek, Kanunda Bu Kanun çerçevesinde yapmış olduğu işlemler nedeniyle elde ettiği kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumludur maddesi yer almaktadır. Buna göre Türkiye’de faaliyet gösteren yaklaşık 15 bin e-ticaret firmasışterilerinin kişisel bilgilerini korumakla yükümlü olacaktır. Bunu da ancak SSL güvenlik sertifikası ile sağlayabilirler. Bu Kanun aynı zamanda sektörün dünya ile entegrasyonunu sağlıyor. Çünkü dünya çapında e-ticaret hizmeti veren firmalarda SSL güvenlik sertifikası; bir standart olarak kabul ediliyor dedi.

Güvenlik sertifikasız siteler

Kullanıcının bilgilerinin korunmasının en ekonomik ve güvenli yolu SSL güvenlik sertifikası almaktan geçiyor. 14 milyar liralık ticaret hacminin oluştuğu pazarın sürekli büyümesine karşın kimliğinin çalınacağı endişesiyle pek çok kimse e-ticarete dahil olmuyor. Bir sitenin güvenli olup olmadığı ise adres çubuğunda yer alan yeşil veya sarı kilitten belli oluyor. E-Tuğra EBG A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı N. Hüseyin Kuran, tüketicileri uyararak “Online alışveriş sitelerini kullananlar mutlaka alışveriş yaptıkları sitelerin güvenlik sertifikasının olup olmadığını ve geçerlilik sürelerini kontrol etmelidir” dedi.

EKOYORUM.COM 2015-03-20