Eczacıbaşı, Engers’in 100. kuruluş yılını kutladı

ekoyorum.com
2011-06-10

Eczacıbaşı’nın 2005 yılı sonunda satın aldığı, Almanya pazarının tanınmış seramik kuruluşlarından Engers’in 100. kuruluş yıldönümü törenle kutlandı. Almanya’nın Neuwied şehrindeki tarihi Engers Sarayı’nda gerçekleştirilen törende konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Almanya’da yatırımcı olarak bulunmaktan dolayı  çok memnun olduklarını belirterek, banyo ve karo alanında hem yurtiçinde hem yurtdışında yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi.

100. yılın, her kuruluşun tarihinde çok anlamlı olduğunu ifade eden Bülent Eczacıbaşı, “Bugün Topluluğumuz için de çok anlamlı bir gün. Engers Keramik’i satınalmak üzere anlaşmayı imzaladığımızda, yeni bir başlangıcın da kapılarını açmış olduk” dedi. 

Yapı Ürünleri Grubu’nun, Eczacıbaşı Topluluğu’nun ana iş alanı olduğunu ve tek bir marka ile değil, birden fazla markayla uluslararası seramik pazarında ilk üç gruptan biri olmayı hedeflediklerini ifade eden Eczacıbaşı, “Engers’in satın alınması bu bağlamda bizim için çok önemli bir rol oynadı. Bu satınalma sonrasında Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Almanya’da ilk defa üretime başlamış oldu. Böylece 80’li yıllardan itibaren seramik sağlık gereçleri ihracatıyla başlayan uluslararası arenadaki çalışmalarımız başka bir boyut kazandı. Yaratılan sinerjilerle Almanya’daki işimizi büyütmeye başladık” diye konuştu.

Edindikleri tecrübe ile yatırımlara devam ettiklerini ve 2007 yılında Villeroy & Boch’un karo bölümünün çoğunluk hisselerini, 2008 yılında da banyo mobilyaları alanında uzman bir kuruluş olan Burgbad’ı satın aldıklarını hatırlatan Bülent Eczacıbaşı, bugün Almanya karo pazarında yüzde 12’lik pazar payıyla lider durumda olduklarını söyledi.

Engers’in 100. yıl kutlama törenine, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın yanı sıra, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Hüsamettin Onanç, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkan Yardımcısı (Karo) Ahmet Yamaner, VitrA Karo Genel Müdürü Zeki Şafak Ozan, Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Koordinatörü Okşan Atilla Sanön, Engers Genel Müdürü Ulrich Griesar, V&B Fliesen GmbH Genel Müdürü Dr. Eckard Kern, Alman Karo Üreticileri Birliği Başkanı Jens-Uwe Fellhauer, Alman Karo Toptancıları Birliği Başkanı Wilm Kittelmann, Almanya’daki önemli satınalma grupları başkanları ve toptancı firmaların genel müdürleri  ile Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu üst düzey yöneticileri katıldı.

Bülent Eczacıbaşı törende, Engers adına Genel Müdür Ulrich Griesar’a 100. yıl anısına gümüş bir tabak hediye etti.  Ayrıca Engers’in 20 yıl Genel Müdürlüğünü yapmış olan Heinz Jungbecker ile Engers’in bir önceki sahibi Kann Grubu’nu temsilen firma ortağı  Dr. Geenen’a  da katkılarından dolayı teşekkür ederek çini tabak hediye etti.

Elle tutulmuş kar-zarar kayıtlarından eski ürünlere kadar Engers’in 100 yıllık tarihini ortaya koyan bir serginin de yer aldığı kutlama gecesi, Ren Nehri üzerinde yapılan gezi ile sona erdi. 

1911’den 2011’e Engers Keramik

Engers Keramik, 1911 yılında 400 bin mark sermaye ile sekiz kişi tarafından kuruldu. Seramiğin ana hammaddesi olan kile yakınlığı nedeniyle, küçük bir kasaba olan Engers’de kurulan fabrikada önceleri 39 kişi çalışıyordu. Kısa sürede bu sayı 70’e çıktı ve 1920’li yıllar, Engers için altın yıllar olarak tarihe geçti. Ancak, İkinci Dünya Savaşı’nın yarattığı tahribattan Engers de nasibini aldı. Binaları ve makinaları yoğun bombardımanda zarar gören fabrikada, sadece fırınlarda hasar olmamıştı. Ekim 1947’den itibaren üretim tekrar başladı. Endüstriyel anlamda üretilmiş duvar karolarına oluşan talep nedeniyle 1949 yılında üretim yılda 261 bin m2’ye ulaştı.

Alman ekonomisinin parlak dönemleri Engers için de başarılı geçen dönemlerdi. Ancak 70’ler ve 80’ler firmanın sahiplerinin sürekli değiştiği ve pek çok yeni iş modelinin denendiği çalkantılı yıllar oldu. Heinz Jungbecker’in yönetime geçmesi ile Engers’te çalkantılı dönem bitti.  Engers artık 15×15 cm’lik duvar karoları üretmiyor, 15×20 cm’lik üretim yapıyor ve ilk defa çıkartma tekniği ile dekor üretiyordu. Bu sayede Engers markası kalite ve tasarım üstünlüğü ile pazardaki  imajını yükseltti.

KANN Grubu, yarısına sahip olduğu Engers’in 1987 yılında tamamını satınaldı. 1991 ve 1992 yılları tüm Alman karo üreticileri için altın yıllardı. Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birleşmesinden sonra artan karo talebine Batı Almanya’da bulunan üreticiler yetişmeye çalışıyordu. Engers de bu dönemde çok büyüdü.  Ayrıca teknolojik olarak da çift pişirim teknolojisinin bırakılıp tek pişirim teknolojisine geçilmesi bu döneme rastlıyordu.  Engers, Almanya’da hızlı – tek pişirim teknolojisini uygulayan ilk firmalardan oldu.  1995 yılında ikinci hızlı-tek pişirim fırını da devreye girdi.  Böylelikle, büyük preslerde daha büyük ebatlı duvar karoları üretilmesi mümkün hale geldi.

Aynı dönemde Engers üretimi odağından çıkarıp tasarım odaklı bir marka haline geldi. O dönem için çağından çok ileride bir yaklaşım değişikliğiydi bu. Engers’in hala bugün de geçerli olan, onu rakiplerinden farklılaştıran özellikler bu yıllarda ortaya çıkmıştı. 2000 yılında Engers pazar payını ikiye katlamayı başarmıştı. Kapasite talebi karşılamaya yetmediğinden başka üreticilerden ürün tedarik edilmeye başlandı. Artık, Fransa ve Türkiye’de üretilen Engers markalı ürünler de satılmaya başlanmıştı.

Ürün tedariki için başlayan ilişki, 2005 yılı sonunda Eczacıbaşı’nın Engers Keramik’i satın almasına kadar uzandı. Eczacıbaşı, üretim ve pazarlama alanında yaptığı yatırımlar ile Engers’e bir çok yeni imkanın kapısını açarken, bu satınalma Eczacıbaşı açısından da uluslararası seramik pazarındaki hedefler doğrultusunda önemli kilometre taşlarından biri oldu.