Ekonomi basını “EGD Yılbaşı Buluşması”nda bir araya geldi

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) geleneksel “Yılbaşı Buluşması”nın 13’üncüsü İstanbul Yenibosna’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

TİM’in ev sahipliğinde ve Vestel’in ana sponsorluğunda, Arçelik, Özak Global Holding’in desteğinde gerçekleştirilen etkinlikte, EGD üyeleri, siyaset ve iş dünyasından isimler bir araya geldi.

Etkinlikte konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2017 yılının ihracatçılar açısından son derece olumlu geçtiğini belirterek, Orta Vadeli Program’da bu yıla ilişkin ihracat hedefinin 153 milyar dolar olduğunu söyledi Büyükekşi, “İhracatçılarımız 11 ayda bu rakamı yakaladı. Geçtiğimiz ay OVP revize edildi ve ihracat hedefi 156,5 milyar dolara yükseltildi. Biz, onu da geçtik. 2018 için OVP’de 169 milyar dolarlık ihracat hedefi var. Biz 170 milyar doların üzerine çıkmak istiyoruz” dedi.

EGD Başkanı Celal Toprak da, her yıl ekonomide zor bir yıl geçirileceğine dair haberler yapıldığını, ancak yıl sonunda zorluğun aşıldığından ve başarılı olunduğundan bahsedildiğini belirterek, “Bugünkü büyümeyi ve diğer olumlu enstrümanları özel sektörün dinamik yapısına borçluyuz. O dinamik yapıyı da biz yansıtıyoruz” dedi. Toprak, yılbaşı buluşmasında hem ekonomiye ilişkin durum değerlendirmesinde bulunduklarını, hem de iş dünyası ile ekonomi gazetecilerini bir araya getirdiklerini söyledi.

VEFA VE ŞÜKRAN

Etkinlikte, Türkiye ekonomisine yaptıkları katkılar dolayısıyla vefa örneği gösterilmesi kapsamında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Sevim Arsel ve Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’a şükran plaketi verildi. Arsel’in plaketini Koç Holding Medya İlişkileri Müdürü Yeliz Öz Kara, Yaşar’ın plaketini ise Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Nur Demirok aldı.

18 Ekim’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Eti Şirketler Grubu Onursal Başkanı Firuz Kanatlı adına verilen vefa plaketi de Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Bayrakdar’a takdim edildi.

MESLEKTE 20 YILINI DOLDURANLAR

Programda ekonomi basınında 20 yılını dolduran gazetecileri de plaket takdim edildi. Plaket takdim edilen isimler şöyle:

Anadolu Ajansı’ndan Harun Bahçıvan, Dünya Gazetesi’nden Ece Ceyhun, Jülide Yiğittürk Gürdamar, Özlem Ermiş Beyhan, Kamil Eser, Ebru Sungur, Yasemin Salih, Dürdane Kırçuval ve Sergül Keskin, Türkiye Gazetesi’nden Ömer Faruk Bingöl, Yeni Akit’ten Mehmet Canıtatlı, Sözcü’den Recep Genel ve Hamit Varol, Star’dan Yaşar Kızılbağ, Patronlar Dünyası’nda Cihan Orhan, Sabah’tan İbrahim Acar ve Feride Cem, Hürriyet’ten Emre Özpeynirci, NTV’den Melda Yücel Kocaalp, İnternethaber.com’dan Hadi Özışık, Derin Ekonomi Dergisi’nden Mehmet Ali Doğan, Takvim’den Çığıl Ön Yener, Ekonomist’ten Talip Yılmaz, Para Dergisi’nden Serdar Ayrenk ve Yasemin Güneş, İhlas Haber Ajansı’ndan Ömer Kılıç, Akşam’dan Ufuk Korcan, Bizim Gazete’den Cemal Güler.

EKOYORUM.COM 2017-12-29