EMO: Elektrikte gizli zam var

Elektrik-teias-2015

Elektrik Mühendisleri Odası, Ocak 2015`den itibaren yürürlüğe sokulan tarife ile, elektrik abonelerinin gizli zamma maruz bırakıldığını açıkladı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, bugün yaptığı basın açıklamasıyla, 2015 yılında azaltılması gereken kayıp ve kaçak tutarının faturanın başka kalemine (dağıtım bedeli) aktarıldığını açıkladı. Faturalara yansıtılan “çıplak” elektrik bedeli de düşerken dağıtım bedelinin yüzde 29,6 oranında zamlandığı vurgulanan EMO açıklamasında, sadece mesken abonelerinden yıllık 687 milyon lirayı aşkın kaynağın faturadaki bu oyunla özel dağıtım şirketlerine aktarıldığı belirtildi.

Kağıt üzerinde ayrılmış olsalar da aynı şirketlerin sahip olduğu perakende hizmeti kapsamında, sayaç okuma başına tahsil edilen sayaç okuma bedelleri de yüzde 9.6 zamlandırılmıştır.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Elektrik dağıtım şirketlerinin 1 ayı aşan faturalandırmaları nedeniyle yüksek meblağlarla zor durumda bıraktığı yurttaşların, Ocak 2015`den itibaren yürürlüğe sokulan tarife ile de gizli zamma maruz bırakıldığı belirlenmiştir. Dağıtım şirketlerine 2014 yılındaki kadar hedef kayıp ve kaçak bedel aktarımının aynen devam etmesi için; 2015 yılında azaltılması gereken kayıp ve kaçak bedel tutarı faturanın başka kalemine aktarılmıştır. Faturalardan çıkarılması gereken kayıp ve kaçak bedellerinin “dağıtım bedeli” içine giydirme yöntemine başvurulmuştur.

‘Dağıtım bedeline yüzde 29,6 zam yapıldı’

Faturalardaki kayıp ve kaçak bedelini dağıtım bedeline giydirme oyunu sonucunda dağıtım şirketlerinin, mesken kullanıcılarından tahsil ettikleri dağıtım bedeli, Ocak 2015`te Aralık 2014`e göre yüzde 29,6 oranında zamlandırılmıştır. Kullanılan kilovat saat başına 2.86 kuruş olarak mesken kullanıcılarından tahsil edilen dağıtım bedeli 3.71 kuruşa çıkarılmıştır. Böylece 230 kilovat saatlik asgari bir ailenin elektrik tüketimi nedeniyle dağıtım şirketlerine ödenen dağıtım bedeli 6.6 TL`den 8.5 TL`ye çıkmıştır. Bu bedellerin yıllık düzenlendiği düşünülse dahi 2014 enflasyonunun yüzde 10`un altında olduğu dikkate alındığında, dağıtım şirketlerine aktarılan dağıtım bedeli kaleminde enflasyonu da kat kat aşan zam yapıldığı görülmektedir.

Konut faturalarında 700 milyonluk karambol

Dağıtım bedeli zammı nedeniyle elektrik faturaları aracılığıyla 2014 yılı itibarıyla 29 milyon 337 bin 454`e ulaşan mesken abonesinden aylık asgari tüketim gerçekleştirdikleri varsayılsa bile 57.2 milyon lira şirketlere haksız yere yurttaşların parası aktarılacaktır. Sadece mesken abonelerinden yapılan en asgari aktarım tutarı yıllık 687 milyon liraya ulaşacaktır.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik faturalarına gizli zam yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak hafta başında,Elektrik fiyatlarına gizli veya açık zam yapmadık. Yapsak söyleriz zaten” demişti.

EKOYORUM.COM 2015-02-01