Nabucco’da en büyük rampa Kayseri’deki imzayla aşıldı

Star
2011-06-09 

Nabucco’da inşaat sürecini başlatacak olan en büyük adım dün Kayseri’de atıldı. Bakan Yıldız’ın ev sahipliğinde buluşan Nabucco’nun ortağı ülkelerin bakanları proje destek anlaşmasını imzaladı.

Hazar ve Ortadoğu gazını Avrupa’ya taşıyacak olan ve Avrupa’nın Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmayı amaçlayan Nabucco Projesi’nde inşaat sürecini başlatacak en büyük adım Kayseri’de atıldı. Nabucco’ya ilişkin yasal çerçeveye nihai şeklini veren proje destek anlaşması, Nabucco şirketleri ve beş transit ülke olan Türkiye, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya’dan ilgili bakanların katılımıyla imzalandı. İmza töreni, projenin gelişim sürecinde atılmış en önemli adımlardan biri olarak görülüyor. İmzalanan anlaşma vergilerden istihdama kadar 40’a yakın teknik detayı kapsıyor.

‘Yokuş çıkılır ama sonunda biter’

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın evsahipliğini yaptığı imza törenine Nabucco Gaz Boru Hattı Uluslararası Şirketi Başkanı Werner Auli, Avusturya Ekonomi Aile ve Gençlik Federal Bakanı Dr. Reinhold Mitterlehner, Bulgaristan Enerji ve Turizm Bakanı Traycho Traykov, Macaristan Ulusal Kalkınma Bakanı Tamas Fellegi, Romanya Ekonomi Ticaret ve İş Ortamları Bakanı Ion Ariton, ABD Avrasya Özel Enerji Temsilcisi Richard L. Morningstar, AB Enerji Komiseri Günther Oettinger ve bazı ülkelerin büyükelçileri ile çok sayıda davetli katıldı. Çok sayıda yabancı medya mensubunun da izlediği imza töreninde konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Nabucco gibi uluslararası ilişkilerden arındırılamayacak kadar büyük projelerin tehditleri ve fırsatlarının bitmeyeceğini belirterek “Zaman zaman yokuş çıkılır zaman zaman da yokuş inilir fakat eninde sonunda bitirilir” dedi.

Türkiye’nin Nabucco için olumlu tutumunu devam ettireceğini ifade eden Yıldız, şimdi sıranın kaynak ülkelerde olduğunu söyledi. Bakan Yıldız, Azerbaycan, Türkmenistan, Irak, Rusya Federasyonu, dünya konjonktürünün uygun olması halinde de İran’ın kaynak ülke olarak Avrupa’nın arz güvenliği konusunda mutlaka menfaatlerinin örtüşeceği projeler bulunduğunu vurguladı. Meslektaşlarına Türkiye’nin AB’ye alınmayışı konusunda sitemde de bulunan Yıldız “AB’nin probleminin çözümü olarak Türkiye elinden geleni yaptı. AB’ye girme sürecinde hem AB’nin hem de Türkiye’nin birbirine ihtiyacı olduğu aşikardır. Bunun siyasi nedenlerden ötelemesinin anlamsız olduğunu bir kez daha duyuruyoruz” dedi.

İnşaat 2013 yılında başlayacak 

KAYSERİ’DEKİ imza töreni öncesi şirket yetkilileri tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Nabucco Yönetici Direktörü Reinhard Mitschek, Yürütme Kurulu Başkanı Werner Auli, BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel, Bulgaristan Enerji Holding yetkilileri Maya Hristova ve Jordan Georgiev, Transgaz yetkilisi Sorin Tiberiu Keszeg, MOL yetkilisi Sander Fasimon, RWE yetkilisi Stefan Judisch ve OMV CEO’su Gerhard Roiss katıldı. Nabucco Direktörü Mitschek, yaptığı açıklamada, projenin bundan sonraki aşamasında ihale stratejisi ve taahhüt stratejisinin sonuçlandırılması, açık sezon kapasite pazarlama sürecinin başlatılması, tedarik faaliyetlerinin başlaması son yatırım kararı ve 2013 yılında inşaatın başlaması sürecine gelinmiş olunacağını kaydetti.