Enerji Bakanı Yıldız'dan 'zam' açıklaması

 

Elektrik-teias-2015

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik faturalarına gizli zam yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak, ”Elektrik fiyatlarına gizli veya açık zam yapmadık. Yapsak söyleriz zaten” dedi.

Bakan Taner Yıldız, NTV’nin gündeme dair sorularını cevaplandırdı. Doğalgaz ve elektrikte şu an için herhangi bir zammın söz konusu olmadığını belirten Yıldız, ‘son günlerde bazı dağıtım şirketlerinin sayaç okuma sürelerini uzatmasından dolayı fatura bedellerinin yüksek geldiği yönünde vatandaştan şikayetler var. Bu uygulama normal mi?’ şeklindeki bir soruya şu cevabı verdi:

‘Türkiye’de 21 dağıtım şirketi var. Biz bunları 13 milyar dolar karşılığında özelleştirdik. Özelleştirdik ama biz bu mal varlıklarını satmadık işletme haklarını verdik. Hal böyle olunca her türlü yapılan iletim hatları yine devletindir. Bunların nasıl işletileceği ile ilgili hükümler ortaya konmuştur. Sayaçları zamanında okumuyorsa bununla alakalı ikazlarımızı yaptık kendilerine. Elektrik fiyatlarına gizli veya açıktan bir zam konusu söz konusu değil. Yapsak söyleriz zaten. Ama faturalama dönemi ile alakalı bunu şu veya bu gerekçe ile geciktirmiş olanlar onu telafi edecekler ve vatandaşımız bir artı ücret yansıtmayacaklar.’

EKOYORUM.COM 2015-01-27