Enflasyon yüzde 7,24 geldi, erken faiz toplantısı yok

tcmb

Merkez Bankası’nın faiz kararı için kritik önem taşıyan ocak ayı enflasyon verileri açıklandı. Rakamlar umulduğu kadar düşük çıkmadığı için olağanüstü faiz toplantısı yapılmayacak.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk enflasyon raporunun tanıtımı amacıyla 27 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, Aralık ayında yüzde 8,17 seviyesinde olan enflasyonun Ocak’ta yüzde 7,17’nin altına inmesi halinde, faiz indirimini değerlendirmek üzere 24 Şubat’ta yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını 4 Şubat’ta yapabileceklerini açıklamıştı.

Ancak Ocak ayı yıllık enflasyonu yüzde 7,17’nin üzerinde, yüzde 7,24 geldiği için Başçı’nın toplantı için öne sürdüğü şart gerçekleşmedi.

Bunun üzerine Merkez Bankası, enflasyon verilerinin açıklanmasından hemen sonra, Para Politikası Kurulu’nun olağanüstü toplanmayacağını dolaylı bir şekilde duyurdu. Banka’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Uygulanmakta olan temkinli para ve likidite politikaları sonucunda enflasyon göstergeleri iyileşmeye devam etmektedir.

Para Politikası Kurulu enflasyon görünümünü 24 Şubat toplantısında detaylı bir şekilde ele alacaktır.”

Erdem Başçı ne demişti?

Başkan Erdem Başçı, 27 Ocak’ta yaptığı toplantının soru-cevap bölümünde enflasyon, faizler ve PPK toplantısıyla ilgili olarak şunları söylemişti:

“Ocak enflasyonu 1 puandan fazla düştü diyelim, öngörülenden çok fazla düştü. Şu anda 8,17, ‘7,17’nin altına düştü’ diyelim. Gerçekleşti, açıklandı, herkes gördü, kani oldu. Çekirdeğe baktık iyi. 4 Şubat’ta dahi oturup parametreleri değerlendirebiliriz. 24 Şubat’ta yapacağımız toplantıya çok vakit var. 24 Şubat’ta yapmayız, 4 Şubat’ta değerlendiririz. Bu parametreleri ayarlamak gerekiyor. Reel faiz çok yüksek kaldı, mesela fonlama faizi, onu enflasyonun hafif üzerine çekebiliriz. 24’ünde yapacağımız işi 4’ünde yapmış olabiliriz. Böyle bir esnekliğimiz de var. Bunu istikrarı bozmadan, dikkatli bir şekilde yapabiliriz.”

EKOYORUM.COM 2015-02-03