Enflasyonu gıda fiyatları yükseltti

Enflasyon raporu-2015-11Merkez Bankası (TCMB), “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporunu yayınladı. Rapora göre, Kasım ayında enflasyon oranını yukarı taşıyan iki önemli faktör, gıda fiyatları ile enerji fiyatlarındaki baz etkisi oldu.

2015 Kasım döneminde tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yüzde 0,67 arttığı hatırlatılan raporda, “Enflasyondaki yükselişte işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış ile enerji fiyatlarındaki baz etkisi öne çıkmıştırdenildi. Ayrıca, Türk Lirasındaki değer kaybı etkilerinin de devam ettiği belirtildi.

Raporun özetinde şu değerlendirmeye yer verildi:

Kasım ayında tüketici fiyatları yüzde 0,67 oranında artmış ve yıllık enflasyon 0,52 puan yükselerek yüzde 8,10 olmuştur. Enflasyondaki yükselişte işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış ile enerji fiyatlarındaki baz etkisi öne çıkmıştır. Ayrıca, bu dönemde Türk Lirasındaki birikimli değer kaybı etkileri zayıflamakla birlikte devam etmiş ve temel mal grubu enflasyonundaki yükseliş sürmüştür. Hizmet enflasyonu ise yüksek seyrini korumuştur. Çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu artış kaydetmiş, ana eğilimi ise temel mallardaki yükselişe karşılık hizmet grubundaki iyileşme ile birlikte yatay seyretmiştir.

EKOYORUM.COM 2015-12-04