Erdoğan: Görülen o ki, Merkez Bankası verilen mesajlardan hala nasibini almış değil

Erdoğan Tayyip-2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın dün açıkladığı yarım puanlık faiz indirimini yeterli bulmadığını belirterek, “Merkez Bankası verilen mesajlardan hala nasibini almış değil” dedi.

Etiyopya’ya hareketinden önce gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın dün yaptığı yarım puanlık faiz indirimini eleştirdi. İndirimi yeterli bulmadığını söyleyen Erdoğan şu açıklamayı yaptı:

“Yeterli bulmamız mümkün değil. Görülen o ki Merkez Bankası verilen mesajlardan hâlâ nasibini alabilmiş değil. Bunu sadece politika faizi olarak görmemek lazım, bunun bir de katları var. Burada vatandaşı aldatmanın bir anlamı yok. Türkiye’de yatırım istiyorsak, bu faizle bunu yapmamız mümkün değil. İstihdam sağlamamız mümkün değil. Biz burada ne kadar ucuz yatırım yapabilirsek o zaman dış piyasada o kadar rahat ederiz. Şu andaki açıklamayı asla kabul edilebilir bulmuyorum. Merkez Bankası bu yaptıklarıyla eleştirilemez değildir. Şahsen ben Cumhurbaşkanı olarak bu konuda takibimi sürdüreceğim. Canımı yakan konulardan biri.”

EKOYORUM.COM 2015-01-21