Erdoğan: Kurun hesabını Merkez Bankası verir

Erdoğan Tayyip-2015

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doların alçalması, yükselmesi bu süreci değerlendirmek bana ait olan bir şey değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz indirimi tartışmaları ve buna bağlı olarak dolar kurunda yaşanan sert yükselişle ilgili olarak, “Doların alçalması, yükselmesi bu süreci değerlendirmek bana ait olan bir şey değil. Bu, şu anda Merkez Bankası‘nın kabiliyetidir. Eğer Merkez Bankası bunu yönetemiyorsa hesabını o verecektir” ıklamasını yaptı.

Erdoğan, bazı bakanlar, bürokratlar ve işadamları ile birlikte Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya, Küba ve Meksika’ya yapacağı seyahate çıkmadan önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın toplantısı düzenledi ve medya mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin “Merkez Bankası‘nın faiz indirimiyle ilgili sizin sıkça eleştirileriniz var. Merkez Bankası da buna bir direnç gösteriyor ancak doların da hızlı bir yükselişi var. Piyasayı nasıl görüyorsunuz, süreç daha ne kadar devam edecek?” sorusuna Erdoğan şu cevabı verdi:

“Doların alçalması, yükselmesi, bu süreci değerlendirmek bana ait olan bir şey değil. Bu şu anda Merkez Bankası‘nın kabiliyetidir. Eğer Merkez Bankası bunu yönetemiyorsa hesabını o verecektir. Bize ait olan bir şey değil. Bize ait olan şey nedir? Şu anda ben Cumhurbaşkanlığı makamındayım. Hükümetimiz Başbakan olduğum dönemde bu konuda birçok adımları atmışızdır. İhraca dayalı bir ekonominin bizler her zaman savunucusu olduk. Hamdolsun ihracatımızı 36 milyar dolardan 158 milyar dolara kadar çıkardık.

EKOYORUM.COM 2015-02-08