Eskişehir, Türk dünyasına ev sahipliği yaptı

“2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilen Eskişehir’de 20 ülkeden 150 bilim insanı ve binin üzerinde sanatçının katıldığı etkinlik düzenlendi. Etkinlikleri 200 yabancı gazeteci de takip etti.

eskişehir-2013“2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilen Eskişehir’de, 20 ülkeden 150 bilim insanı ve binin üzerinde sanatçının katıldığı etkinlikleri, yaklaşık 200 yabancı gazeteci takip etti. Spor müsabakalarından resime, halk oyunlarından konserlere, Türk dünyası yemek yarışmalarına kadar birçok etkinlik Eskişehir’e renk kattı.

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı’ndan yapılan açıklamada, son birkaç ay içinde kentte bu çerçevede yaklaşık 100 etkinlik gerçekleştirildiği vurgulandı.

Açıklamada, 20 ayrı ülkeden 660 yarışmacı, 150’ye yakın bilim insanı, binin üzerinde sanatçının katıldığı etkinliklerde çok sayıda diplomat ve iş adamının da yer aldığı ve etkinlikleri yaklaşık 200 yabancı gazetecinin takip ettiği kaydedildi.

ÇOK SAYIDA ETKİNLİK DÜZENLENDİ

Etkinlikler çerçevesinde, Türk dünyasından 20 ülkeden ressamların katılımı ile 16. Türksoy Ressamlar Buluşması gerçekleştirildi. Türkiye, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan ülkelerinden gelen futbol takımlarının müsabaka yaparken UNESCO Milli Komisyon Toplantısı, 13 Ülkeden 130 katılımcı ile düzenlendi.

Türk Dünyası Kültür Günleri Çalıştayı, Uluslararası Sanat Çalıştayı, Türk Dünyası Polisleri Judo ve Biatlon Turnuvası, okçuluk çalıştayı ve gösterileri etkinliklere renk kattı.

RAMAZAN’DA 30 MAHALLEDE 675 BİN KİŞİYE İFTAR

Türk Dünyası Yemek Yarışması’nda 400 Öğrenci Aşçı ile 200 Profesyonel şefin şovlarına sahne olan Eskişehir’de yine etkinlikler çerçevesinde, Ramazan ayında 30 akşam boyunca 30 mahallede Türk dünyası mutfaklarının tanıtımı ile 675 bin kişiye iftar verildi.

Orhan Hakalmaz ve Zara’nın konserleriyle renklendirdiği etkinliklerde Bulgaristan ve Azerbaycan’dan gelen halk oyunları ekipleri hünerlerini sergiledi. Etkinliklerde, Ahıska Türklerinin hayatı temalı resim sergisi de ilgi gördü.

Bir diğer etkinlik projesi olarak, Eskişehir Türküleri başta olmak üzere Balkan, Ortadoğu ve diğer bölgelerdeki Türk dünyasına özgü müziklerin seslendirileceği bir koro oluşturuldu. Ayrıca, “Atayurttan Anayurda” adlı bir de belgesel hazırlandı.

Kosova Cumhurbaşkanı Yardımcısı Başkanlığındaki 49 kişilik heyetin ziyaret ettiği Eskişehir’de ayrıca Rusya’da da İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerinin 5. Uluslararası Ekonomi ve Kazan Zirvesi yapıldı. 25 kişilik ETO Kosova Cumhuriyeti iş Kadınları heyeti de kenti ziyaret etti.

EN ÖNEMLİ KAMU DİPLOMASİSİ

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, tüm bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için 20 ülkeye ekibiyle yaklaşık 20 bin kilometre seyahat etti. Yapılan yoğun çalışmalarda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bugüne kadarki en önemli kamu diplomasisi ortaya çıktı.

“Türk Dünyası olarak Orta Asya’dan, Türkistan’dan, Balkanlara kadar uzanan bir medeniyetimiz var” diyen Vali Tuna, kültür başkentliği çerçevesinde daha önce ihmal edilmiş olan dostluk, kardeşlik ve akrabalık bağlarını daha da güçlü hale getirdiklerini söyledi.

Vali Tuna, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın etkinlikleri kapsamında Balkanlar ile Türk Dünyası ülkelerine “Kültür Gezisi” adı altında gönderilen 6 bine yakın öğrencinin, Makedonya ve Kosova seyahatleri gerçekleştirdiklerini, böylece genç nesillerin de ortak kültürü yakından tanıma fırsatı bulduklarını ifade etti.

Vali Tuna ayrıca, Atatürk Kültür Merkezi’nce dört yılda bir düzenlenen Uluslararası Türk Kültürü kongrelerinin sekizincisinin, “Kültürel Miras” konusuna ayrıldığını, kongrenin, 24-27 Ekim 2013 tarihlerinde, “2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti” ve “UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti” olması nedeniyle Eskişehir’de yapılacağını da sözlerine ekledi.

ekoyorum.com
2013-10-21