Euro bölgesi için ‘kritik 10 gün’

Avrupa Birliği maliye bakanları Brüksel’de bir araya gelirken, Avrupa Komisyonu’nun ekonomiden sorumlu üyesi Ollie Rehn’den borç krizini çözmek için zamanın giderek daraldığı uyarısı geldi.

Rehn, euro bölgesi için önümüzdeki 10 günün kritik olduğunu ve AB’nin krize karşı harekete geçmek için çok az süresi kaldığını söylüyor.

Euro bölgesi ülkeleri salı günü kurtarma fonunun güçlendirilmesi için bazı yeni önlemler üzerinde anlaşmış, fakat paketin 1 trilyon euro’ya çıkarılması hedefini tutturamayacaklarını itiraf etmişlerdi.

Euro bölgesinin, Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun kapasitesinin artırılması için IMF’den daha çok yardım gelmesini umduğu anlaşılıyor.

Gözlemciler, yürürlükteki kurtarma mekanizmalarının, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan’ın iflasının önlenmesinde yeterli olduğunu, ama İtalya ve İspanya gibi daha büyük ekonomiler için daha güçlü araçların gerektiğini kaydediyor.

Brüksel’deki maliye bakanları toplantısını izleyen BBC muhabiri Chris Morris, Komisyon yetkilisi Ollie Rehn’in alarm sinyalleri veren açıklamasıyla bakanlar üzerinde baskıyı iyice artırmayı amaçladığını bildiriyor.

Fakat muhabirimiz, euro bölgesinin giderek uçurumun kenarına yaklaştığı görüşünün artık bir abartı olarak algılanmadığını ve ortak para birimi euro’nun dağılmasının açıkça dile getirilen bir olasılık olarak tartışıldığını belirtiyor.

İtalya’nın giderek yükselen borçlanma faizlerinin uzun vadede sürdürülemez olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun hacmini büyütmenin doğru yönde bir karar olduğunu, ancak halen toplam miktarının açıklık kazanmayışının piyasaları tedirgin tuttuğunu söylüyor.

www.bbc.co.uk/turkce/
2011-11-30

.