Euro Bölgesi'nde alarm zilleri çalıyor

Euro Bölgesi’ndeki borç krizi endişe verici bir boyuta ulaşıyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İrlanda’nın kredi notunu düşürürken, İtalya da borçlarını kapatmak için tasarruf önlemleri almaya hazırlanıyor.

İrlanda, bütçesindeki açıklar nedeniyle Avrupa Birliği ve IMF’den uluslararası yardım almasına rağmen mali durumuna ilişkin kaygılar sürüyor. ABD’deki kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody’s, İrlanda’nın kredi notunu Baa3’ten Ba1’e düşürürken devlet tahvillerini de “değersiz“ seviyesine indirdiğini açıkladı.

İrlanda’daki ekonomik gidişatın olumlu görünmediği gerekçesiyle kredi notunu aşağı çektiğini kaydeden Moody’s, ülkenin 2013 sonunda daha fazla dış yardıma ihtiyaç duyabileceğini belirterek yeni bir kurtarma paketi hazırlanması gerekebileceğine dikkat çekti.

Kuruluş, analizinde, İrlanda için yeni bir kurtarma paketi hazırlanması halinde buna özel alacaklıların da “büyük bir olasılıkla” katılmasının gerekebileceği belirtildi. Moody’s, özel alacaklıların kurtarma paketine katılımına, her ne şekilde olursa olsun, karşı olduğunun da altını çizdi.

AB ve İrlanda’dan tepki

Ancak Moody’s tarafından yapılan analize Avrupa Birliği’nden tepki geldi. AB Komisyonu, yaptığı açıklamada, İrlanda’nın borç krizinin üstesinden gelme konusunda doğru yolda olduğunu ve kuruluşun açıklamasından dolayı üzüntü duyduklarını belirtti.

İrlanda Maliye Bakanlığı da borçlanma ile ilgili sorunlarını çözmek için ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını ifade ederek bu konuda ilerleme kaydettiklerini ve bu yıl içinde İrlanda’nın ekonomik büyüme sağladığını vurguladı.

Kredi derecelendirme kuruluşları, Euro Bölgesi’nde şimdiye dek sadece Yunanistan ve Portekiz’in tahvillerini “değersiz” olarak nitelendirmişti. Moody’s’in geçen hafta Portekiz’in kredi notunu 4 basamak birden düşürmesi ise AB liderlerinin sert eleştirilerine neden olmuştu.

İtalya da tasarruf önlemi alıyor

Euro Bölgesi’nde borçları nedeniyle uluslararası yardım almak zorunda kalan Yunanistan, Portekiz ve İrlanda’nın ardından İtalya’nın durumu da endişe veriyor.

Bütçesindeki açıklar yüzünden Euro Bölgesi’nin istikrarını tehdit etmeye başlayan İtalya, IMF ve Avrupa Birliği’nden gelen uyarıların ardından bir dizi tasarruf önlemi almaya hazırlanıyor.

Başbakan Silvio Berlusconi’nin merkez sağ hükümeti, borç krizi nedeniyle hazırladığı eylem paketini perşembe günü Senato ve Temsilciler Meclisi’nden geçirmeyi planlıyor.

Berlusconi Başbakanlık’ın resmi sitesinden yaptığı açıklamada da İtalya’nın zor bir dönemden geçtiğini belirterek, ‘birlik olma’ çağrısında bulundu.

Borsada sert düşüşler

Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin İtalya’ya yayılabileceği endişesi, geçen cuma günü Milano borsasında sert düşüşe neden olurken, iktidar, tasarruf tedbirlerini içeren ekonomik eylem paketinin kabul edilmesi için muhalefetle temaslarını sürdürüyor.

Roma’daki pazarlıklar devam ederken Uluslararası Para Fonu da İtalya’nın ekonomik önlemlerini kararlılıkla hayata geçirmesi uyarısında bulundu.

 www.dw-world.de/
2011-07-13