Faiz indirimini kim nasıl değerlendirdi?

Faiz-MB-100 TLMerkez Bankası, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Banka, bugün yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizini 8,25’ten 7,75 seviyesine çekti. Faiz koridorunda ise herhangi bir değişiklik yapmadı. Kararın ardından piyasalar rahatladı, dolar kuru 2,32 TL’ye geriledi. Ancak “İndirim yeterli değil” şeklindeki siyasi açıklamaların ardından kurun yönü yeniden yukarıya döndü.

Peki, faiz kararlarını kim nasıl değerlendirdi?

İşte o değerlendirmelerden bazıları:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi:

“Sadece tek göstergeyi yüzde 8.25’ten yüzde 7.75’e indirip, diğer taraftan gecelikte ve diğer alanlarda yeterli indirim olmaması indirim sayılmaz. Bu yeterli değil.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık:

“Geçen gün söylemiştim ‘tam zamanı’ diye ama beklentilerimizi karşılamadı. Biz daha cesur bir faiz indirimi bekliyorduk.”

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli:

“Bu işin tadı kaçtı artık. Tüm veri setini önüme alıp eko-politik analiz yaptığımda, Merkez Bankasının bu kararına bir ekonomi doktoru olarak da siyasetçi olarak da anlam veremiyorum.”

Ekonomi Yazarı Mahfi Eğilmez:

“TCMB, politika faizini % 8,25’ten yüzde 7,75’e (0,50 puan) indirdi. Benim önerim 0,75 idi ama genel olarak kararı doğru buluyorum. TCMB Politika Faizini İndirdi. Bence doğru yaptı. Bundan sonra daha temkinli durma zamanıdır.”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar:

“Merkez Bankası politika faizinde 50 baz puanlık indirimle ekonomik büyümenin önemini fark etmiş görünüyor. Ancak bu indirimi yeterli bulmak mümkün değil.”

Prof. Dr. Emre Alkin:

“TCMB piyasayı değil algıyı yönetmeyi tercih etti. Arada Sırada bu da lazım. Yeter ki doğru zamanda olsun. Ancak bize göre sırası değildi.”

Ekonomi Yazarı Uğur Gürses:

“Faiz indir, daha da indir, diye MB’nı dövenlere sormak istiyorum; her şey para politikası ile toz pembe olacaksa siyasetçiler ne için var?”

NTV Ekonomi Haber Müdürü Gökhan Otyam:

“Merkez Bankası şu ortamda yapması gerekeni yaptı. Söylemler olmasaydı da bu olurdu. Ama siyasileri 50 puanın tatmin edeceğini düşünmüyorum.”

Prof. Dr. Yaşar Erinç:

“Faiz kararının gerekçeleri bence yeterliydi ve MB yanlış birşey yapmadı. Siyasi baskı etkisinin zayıf olduğunu düşünüyorum.”

Ekonomist Erhan Aslanoğlu:

“TCMB faiz koridoruna dokunmayarak hem temkinli duruşunu sürdürdü hem de gelecek aylarda faiz indirimi için kendisine alan yarattı..”

EKOYORUM.COM 2015-01-20