Halk Sigorta ve Halk Emeklilik satışta

Halk sigorta-2015Halk Sigorta ile Halk Hayat ve Emeklilik’in blok satış yoluyla özelleştirilecek. İki şirketin satışına ilişkin ilan, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Halk Bankası’nın iştirakleri olan Halk Sigorta ile Halk Hayat ve Emeklilik’in blok satış yöntemiyle özelleştirilmesi sürecini başlattı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan iki ayrı ilana göre, Halk Sigorta’da Halkbank’a ait yüzde 89,18 hisse ile Halk Yatırım Menkul Değerler’e ait yüzde 4,31 hisse olmak üzere toplam yüzde 93,49’lük hisse blok olarak satılacak.

Halk Sigorta’nın kayıtlı sermayesi 150 milyon lira, çıkarılmış sermayesi 94 milyon lira.

Halk Hayat ve Emeklilik’in de, Halkbank’a ait yüzde 90’lık (talep gelmesi halinde yüzde 100) hissesi satılacak. Şirketin sermayesi 183 milyon lira.

İhaleler, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İhale komisyonunca gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmelerine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek.

Her iki ihale için de geçici teminat tutarı, 25 milyon TL.

Tekliflerin, en geç 24.04.2015 tarihi mesai saati bitimine kadar kapalı bir zarf içerisinde Özelleştirme İdaresi’ne elden teslim edilmesi gerekiyor.

EKOYORUM.COM 2015-01-19