Halkbank Makedonya’da

Halkbank, Makedonyalı IK Bank’ın yüzde 91,56’lık hissesini satın aldı. 21 şubesi olan bankanın 9 Mayıs’ta Genel Kurulu yapılacak ve ismi Halkbank olarak değiştirilecek.

Cahit Saraçoğlu / Yeni Şafak
2011-05-02

Komşu ülkelerde fırsat arayan Türk bankalarından Halkbank, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Balkanların bankacılık açısından İsviçre”si sözleriyle işaret ettiği Makendonya’da, KOBİ’lere yönelik çalışan IK Bank’ı satın aldı. 21 şubeli banka ile Balkan ülkelerinde faaliyet gösterilecek. 9 Mayıs 2011 tarihinde Genel Kurul’da IK Bank’ın ismi Halkbank olarak değiştirilecek.

73 MİLYARLIK BÜYÜKLÜK

Türkiye’de bankacılık sektöründe 73 milyar TL aktif büyüklüğü ile 7’inci sırada olan Halkbank, uzun ve orta vadeli stratejisinde Balkan ülkelerinde aktif olmayı planlıyordu. Bu kapsamda, 1993’te kurulan ve yüzde 65,56’lık çoğunluk hisseleri Hollanda merkezli Demir-Halk Bank’ın (DHB), yüzde 25’lik kısmının Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (ERBD), yüzde 8,4’lük hissesi de bir grup yatırımcının elinde bulunan IK Bank’ın yönetimini tamamen devralmak için uğraşıyordu. Bankayla ilgili görüşmelerdeki sürecin tamamlanması sonucu 7 Nisan 2011 tarihinde satın alım gerçekleşti.

SIRBİSTAN, BOSNA VE KARADAĞ’A ŞUBE

Halk Bankası’nın Balkanlar’a olan ilgisinin Makedonya ile sınırlı olmadığı Bosna- Hersek, Kosova ve Yunanistan’daki bazı yakın incelemeye aldığı biliniyor. Bu kapsamda yeni bankayla Makedonya’da hem KOBİ’lerle, hem de bireysel bankacılık işlemleri yapacağı belirtiliyor. Balkanlarda ilk aşamada ilk 5’e, ikinci aşamada ilk 3’e girmeyi hedefleyen Halkbank, yeni bankanın şubelerini de öncelikle Sırbistan’da, Bosna’da, Karadağ’da açmaya hazırlanıyor.

SERMAYESİ 418.7 MİLYON

IK Bank’ın varlık sermayesi 418 milyon 700 bin Makedonya Dinarını buluyor. Bankayla ilgili yapılan değerleme ile hisselerinin değeri 19 milyon 500 bin Euro olarak belirlendi. Hisse devri peşin olarak ödendi. Her bir hissenin alış fiyatı 31 bin 284,63 Makedonya Dinarı oldu. Hisselerin nominal tutarı, 383 milyon 370 bin Makedonya Dinarı üzerinden 38 bin 337 adet olarak hesaplandı. Böylece toplam 19 milyon 500 bin Euro’ya, (1 milyar 199 milyon 358 bin 876,33 Makedonya Dinarı) hisseler alındı. IK Bank’ın 2008 sonu itibarıyla aktifleri toplamı 6.6 milyar Makedonya Dinarı’nı (150 milyon dolar) buluyordu.

KOBİ ölçeğinde öncelik veriyor

IK Bank, Makedonya’nın Halk Bankası olarak biliniyor. Banka, Makedonya’da ağırlıklı olarak KOBİ ölçeğindeki ticari işletmelerin finansmanını sağlıyor. Halkbank 1993’te kurulan IK Bank’ın kuruluşundan bu yana DHB ile ortağıydı.Halka açık şirket konumunda bulunan Halkbank, 8 Nisan 2011 tarihinde Sermaye Piyasası Kurumu’na (SPK) yaptığı açıklamada, “Makedonya’da faaliyet gösteren Izvozna I Kreditna Bank AD Skopje’nin Demir-Halk Bank (Nederland) N.V.’ye (DHB) ait hisselerinin satın alınma işlemi, hisselerin devrine ilişkin Makedonya Borsası’nda (Macedonian Stock Exchange, MSE) onay işlemi ve Merkezi Menkul Kıymet Saklama Kuruluşu (Central Securities Depository AD Skopje, CSD) nezdinde tescil işlemi bugün itibarıyla tamamlanmıştır” açıklamasıyla bilgi vermişti.

Artık iki kamu bankası ülkede

31 Aralık 1992 tarihinde kurulan Demir-Halk Bank, Hollanda merkezli. Almanya ve Belçika’da da faaliyet gösteren bankanın sermayesi 113,4 milyon euro tutarında bulunuyor. Yönetim kurulu başkanlığını Halit Cıngıllıoğlu’nun yaptığı DHB’nin sermaye dağılımına bakıldığında, yüzde 70 ile HCBG Holding en büyük ortak olurken, Türkiye Halk Bankası’nın hissesi yüzde 30 olarak görülüyor. Öte yandan bir diğer kamu bankası olan Ziraat Bankası da iki yıl önce Makedonya’da şubelerini hizmete açmıştı. Ziraat’ın bu ülkede dört şubesi bulunuyor.