Her yabancı öğrenci 30 bin dolar bırakıyor

Türk üniversitelerine rağbet giderek artıyor. Son beş yılda ülkeye gelen yabancı öğrenci sayısı yüzde 60 artış gösterdi. Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’e göre, her bir yabancı öğrenci öğrenim süresi boyunca Türkiye’ye 30 bin dolar bırakıyor.

Graduates in Cap and GownTürk üniversitelerinin yurtdışı tanıtıma ayırdıkları pay ve yürüttükleri çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Rakamlar, son beş yılda Türkiye’de yabancı öğrenci sayısının yüzde 60 arttığını gösteriyor. Halihazırda Türkiye’deki üniversitelerde, 150 ülkeden 26 bini aşkın yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görüyor.

Türk üniversitelerini en fazla bölge ülkelerindeki öğrenciler tercih ediyor. Ayrıca bazı Türk cumhuriyetlerinden üniversite eğitimi almak için gelenlerin sayısı da diğer ülkelere göre daha yüksek. Her öğrencinin birer elçi olduğuna dikkat çeken Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ortaya çıkan tablonun ekonomik boyutuna da dikkat çekiyor: “Eğitim görmek için ülkemize gelen her yabancı uyruklu öğrenci Türkiye’ye ortalama 30 bin dolar bırakıyor. Bu rakamı her yıl gelen öğrenci sayısıyla çarptığımızda ülke ekonomisine sağladığı katkı ortaya çıkar. Eğitimin bir sektör olarak destek görmesiyle bu rakamların ve oranların çok daha yukarıya çıkacağını düşünüyorum. Üniversite olarak bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz”.

Her yıl pek çok ülkede eğitim kurumlarını ve yurtdışında düzenlenen eğitim fuarlarını ziyaret ettiklerini belirten Enver Yücel, “Türkiye’de her geçen gün yabancı öğrenci sayısı artıyor. Biz de BAU olarak bu durumun lokomotiflerinden biriyiz. Yurtdışı çalışmalarımız da devlet tarafından destek görmeye başladı, bu olumlu bir gelişme. Yıllardır tüm dünyaya Türkiye’yi ve Türk üniversitelerini anlatıyoruz. Bu stratejimiz artık meyvelerini vermeye başladı. Ülkemizin yabancı öğrenciler için bir çekim merkezi haline geleceğine inanıyorum” diyor.

ekoyorum.com
2013-10-26