Herald Tribune: Türkiye küresel yatırımcılar için potansiyel ülke

Özel sermaye sirketleri satın alımlar ve büyük hisse alımları için fırsat kolluyor.

İş fırsatlarına aç olan özel sermaye şirketleri için analistler, Orta Doğu’daki belirsizlik ve Avrupa bölgesindeki borç sorunlarının yatırımcıları başka pazarları keşfetmeye teşvik etmesinden ötürü Türk pazarının ilgi uyandırdığını söylüyor.

Geçen yıl Türkiye’de büyük iş anlaşmaları imzalandı ve 2007 yılını hatırlatan bir ölçekte yeni para kaynakları ortaya çıkıyor.

Orta Doğu’da bulunan Dubai merkezli Bain & Co.’s özel sermaye şirketinin Başkanı Jochen Duelli konu hakkında, “Türkiye şu anda bölgede hareketli bir pazar konumunda. Kohlberg Kravis Roberts’den Abraj Capital’a kadar bütün büyük özel sermaye oyuncuları Türkiye ile giderek daha çok ilgileniyorlar.” şeklinde konuştu.

Türk ekonomisi geçen on yılda hızla büyüdü ve hâlen güçlü durumda. 2011 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 8,2 büyüdü. Bu, Thomson Reuters’ten alınan verilere göre Çin’in ardından G-20 ülkeleri içerisindeki en hızlı büyüme.

Bu performans yatırımcılara cazip geliyor.

Geçen ocak ayında Abraaj Capital, 2007 yılında aldığı Türk hastane zinciri Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaretin yüzde elli hissesini yaklaşık 1 milyar dolara Malezya hükûmetinin bağımsız refah fonuyla bağlantılı Integrated Healthcare firmasına sattı. Abraaj, ne kadara satın aldığını açıklamadı fakat yatırımından cazip bir kâr elde ettiğini vurguladı.

2011 yılının şubat ayında küresel şirket satın alma grubu TPG Capital, Türk İçecek Firması Mey İçki Sanayiini İngiliz içecek grubu Diageo’ya 2,1 milyar avroya sattı. Bu satış Türkiye’nin en büyük özel sermaye satışı oldu. TPG, Mey İçki’yi 2006 yılında 810 milyon dolara satın almıştı.

Abraaj’ın Türkiye yöneticisi Selçuk Yorgancıoğlu, “Böyle büyük çıkışlar daha çok yatırımcıyı Türkiye’ye gelme konusunda cesaretlendirecektir.” (…) “Bu çıkışların boyutları sadece yükselen pazar ölçeklerinde değil, Avrupa ölçeğinde de büyüktü.” dedi.

Carlyle Orta Doğu operasyonlarının bir yöneticisi olan Can Deldağ, “Şu anda Türkiye’de iş yapmak isteyen 50’den fazla özel sermaye şirketi var ve çok rekabetçi bir piyasa hâline geliyor. Bu yüzden firmaların çoğu orta ölçekli anlaşmaları hedefliyor çünkü daha büyük satın almalar nadir oluyor.” (…) “Sektörlere gelince, perakendeden gıdaya, sağlıktan eğitime, tüketim ürünleriyle ilgili her şey cazip.” şeklinde konuştu.

Dubai merkezli Eastgate Capital Grup’un yönetim ortaklarından biri olan Nasreddin Benaissa, uluslararası yatırımcıların bir süredir Türkiye ile ilgilendiğini fakat bu ilginin son günlerdeki faaliyetler nedeniyle arttığını söyledi.

Alıntı:
International Herald Tribune
2012-03-15 / Tercüme: BYEGM