İhracat eylül ayında yüzde 7,4 arttı

İhracat, Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artarak 11 milyar 408 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 9 ayında ise ihracat artışı yüzde 12,1 oldu. 9 aylık ihracat 111 milyar 463 milyon dolara ulaştı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, AB’den iyi haberler geldiğini, büyük pazarlarda ihracat artışları yaşandığını bildirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Eylül ayı ihracat rakamlarını Diyarbakır’da açıkladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katıldığı toplantıda, İhracat rakamlarının açıklanmasının yanısıra, yeni yatırım teşvik paketi de tanıtıldı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “tarihin taşlara yazıldığı kent Diyarbakır’dayız” diyerek başladığı konuşmasında, ihracatın yeniden yükselme trendine girdiğini bildirdi. Avrupa’dan da iyi haberler geldiğini söyleyen Büyükekşi, Almanya başta olmak üzere önemli pazarlarda artışlar başladığını kaydetti.

Büyükekşi, şöyle konuştu:

“Bugün Diyarbakır’ın tarihine, yatırımla, üretimle ve ihracatla yeni bir sayfa açmanın mutluluğunu paylaşıyoruz. Daha fazla yatırımın önünün açılması, işsizliğin azaltılması ve bölgesel kalkınmışlık farklılığının giderilmesi amacıyla yeni teşvik sisteminde en fazla teşvik 6. Bölgeye verildi. Bu, Doğu ve Güneydoğu için yeni bir yatırım seferberliği demektir. Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’la birlikte, yeni teşvik sistemini anlatmak, ihracata daha fazla dikkat çekmek için, yollara düştük.

Çare ekonomik kalkınmada

Diyarbakır’a yatırım için, ihracatı artırmak için geldik… Yatırım seferberliğinde, ihracat seferberliğinde kararlıyız. Terörle, hiçbir yere varılmaz. Hep birlikte, el ele, fabrikalar kurarak, iş yaratarak, aş yaratarak kardeşliğimizi pekiştirerek, ülkemizi kalkındırmak istiyoruz. Sayın Ekonomi Bakanım Zafer Çağlayanla birlikte bizler 6. Bölgeyi yatırım radarına aldık. Memleketimizin her karış toprağını dolaşarak yeni yatırım teşvik paketini anlatıyoruz. Özellikle emek yoğun ihracatçı sektörlerimizi bu bölgeye yatırım yapmak için teşvik ediyoruz.

Bu sektörlerin en büyüklerinin temsilcileri bugün bizimle beraber bulunuyorlar. Saklı kültür hazinesi Diyarbakır, aynı zamanda doğununönemli bir ihracat kalesi. Diyarbakır 2011 yılında en fazla ihracat yapan 35. ilimiz oldu.

Diyarbakır geçtiğimiz yıl 170 milyon dolar ihracat yapmıştı. 2012 yılının ilk 9 ayında da ihracatını yüzde 24 arttırarak 143 milyon dolara çıkardı. Biz Diyarbakır’ın çok daha yüksek bir ihracat potansiyeli olduğuna inanıyoruz.

Diyarbakır’ın, 6. Bölgenin cazip desteklerinden faydalanarak ihracatını artırmasını diliyoruz. Biz inanıyoruz ki, yeni teşviklerle kalkınan illerimiz sayesinde 2023 hedeflerimizi yakalayacağız.

AB pazarında yükselme trendine girdik

Şimdi AB pazarı ile ilgili yeniden toparlanma sinyalleri alıyoruz. Yılın ilk 8 ayında AB’ye ihracatımız yüzde 11 gerilemişti. Eylül ayında ise AB’ye ihracatımız yüzde 3 artış gösterdi. En büyük pazarımız olan Almanya’ya ihracatımız Eylül ayında yüzde 0,2 arttı. İngiltere’ye yüzde 13 ihracat artışı yakaladık. İspanya’ya ihracatımız yüzde 4, Hollanda’ya yüzde 6 arttı. Bu rakamların, önemli bir toparlanmanın habercisi olduğuna inanıyoruz. Yavaş yavaş da olsa AB’ye ihracatımız bir toparlanma içerisine giriyor. Bunlar ihracatımız için son derece olumlu haberler.

Alternatif pazarlarda başarı

Buradaki başarımız Eylül ayında da sürüyor. Eylül ayında Bağımsız Devletler Topluluğu’na yüzde 24, Amerika kıtasına ihracatımız yüzde 19, Afrika’ya ihracatımız yüzde 16 ve Ortadoğu’ya yüzde 13 artış gösterdi.

Hedeflerimize ulaşacağız

Sonuç olarak, bir takım risklere rağmen, ihracat tarafında işler gayet olumlu gidiyor. Yılsonu için belirlediğimiz 150 milyar dolar hedefine emin adımlarla ilerliyoruz.

Hedeflerimize ilerlerken Türkiye ekonomisine büyük katkı vermeye devam ediyoruz. Tek başımıza ekonomiyi sırtlamayı sürdürüyoruz. Türkiye ekonomisi, ihracat sayesinde büyüyor, gelişiyor ve kalkınıyor.

Ekonomiyi ihracat sürüklüyor

İhracata dayalı büyüme modeli, Türkiye’nin önündeki en gerçekçi yol haritasıdır. Son dönemde ekonomi yönetiminden gelen açıklamalar, hep bu gerçeği teyit ediyor. İhracata verilen bu desteği, ülkemizin geleceği açısından çok önemli gördüğümüzü ifade etmek istiyorum. İhracat sayesinde Türkiye daha da büyüyecek. Bunu sağlayabilmek için ihracatı, yatırımı ve üretimi ülkemizin dört bir yanına yayacağız.

İhracatın ve yatırımın önündeki engelleri süratle temizleyeceğiz. İhracata tam ve koşulsuz destek vereceğiz. Yeni teşvik sistemi sayesinde tüm Türkiye’de yatırım seferberliği başlayacak.

Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında yaptığı 1.5 puanlık faiz indirimini,aylardır bizim de söylediğimiz gibi çok doğru bir karar olarak değerlendiriyoruz. Bundan sonra da Merkez Bankasının politika faizlerinin indirilmesi konusunda adım atmasını bekliyoruz. Çünkü yatırıma verebileceğimiz en büyük destek, yeni teşvik paketinin yanında, sağlam bir finansal istikrar ve daha rekabetçi faiz oranlarıdır.

İhracat artış trendine girdi

Şimdi de Eylül ayı ihracat rakamlarını açıklamak istiyorum. Eylül ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 artarak 11 milyar 408 milyon dolar olarak gerçekleşirken yılın ilk 9 ayında yüzde 12,1 artışla 111 milyar 463 milyon dolara ulaştı.

Son on iki aylık dönemde de ihracatımız yüzde 11,6 artışla 146 milyar 927 milyon dolara ulaştı.

Eylül ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 503 milyon dolar ile Otomotiv sektörümüz yaptı.

Kimyevi maddeler sektörümüz 1 milyar 488 milyon dolar ile ikinci sırada, hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz ise 1 milyar 373 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

Tarım sektörlerimiz Eylül ayında 1 milyar 638 milyon dolar ihracatla toplam içinde yüzde 14,4 pay aldı.

Sanayinin payı 9 milyar 405 milyon dolar ile yüzde 82,4; madencilik ürünlerinin payı ise 365 milyon dolar ile yüzde 3,2 oldu.

Eylül ayında sektörlerimiz içinde en fazla ihracat artışını yüzde 58 ile mücevher sektörümüz, Yüzde 48 ile savunma ve havacılık ve yüzde 38 ile deri sektörümüz yakaladı.

İller bazında ilk 10 ihracatçı ilimiz arasında, Eylül ayında ihracatını en fazla artıran il yüzde 22 artış ile Gaziantep oldu. Denizli’nin ihracatı ise yüzde 11, İstanbul’un yüzde 8, Kocaeli’nin yüzde 8, Hatay’ın yüzde 5, İzmir’in yüzde 5, Ankara’nın yüzde 4 arttı.

İlk 10 ilimiz arasında en fazla ihracatı düşen ilimiz ise ihracatı yüzde 10 gerileyen Manisa oldu. Sakarya’nın ihracatı yüzde 7, Bursa’nın yüzde 2 azaldı.

Diyarbakır’ın ihracatı ise Eylül ayında yüzde 56 artış gösterdi. İlk 9 aylık artış oranı ise yüzde 24 oldu.”

ekoyorum.com
2012-10-01