İhracatın Kayserili yıldızları

Akdeniz Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB), Kayseri’nin en başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi. İl genelinde en fazla ihracat yapan firmalar arasında ilk sırayı Boyteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. alırken, onu sırasıyla HAS Hasırcılar Elektrik Sanayi, Has Çelik, Boydak Dış Ticaret ve Re-Ma Metal izledi.

2013 yılında en fazla ihracat yapan Kayserili firmalar ödüllerini, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve ADMİB Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş’ın elinden aldılar.

Gecenin açış konuşmasını yapan Akdeniz Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, 1996 yılında 147 ihracatçı firma ile toplam 207 milyon dolar ihracat yapan Kayseri’nin, 2003 yılında 390 ihracatçı firma ile toplam 465 milyon dolar, 2013’te ise 911 ihracatçı ile 1,7 milyar dolar ihracata ulaştığını söyledi.

İlk 1000 ihracatçı içinde 13 Kayserili firma bulunuyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, yüksek ihracat potansiyeli bulunan Kayseri için 1.7 milyar dolarlık ihracatın yetersiz olduğunu belirtti. TİM’in ilk 1000 ihracatçı sıralamasında 13 Kayserili firma bulunduğunu kaydeden Büyükekşi, ihracatın daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Yüksek faiz yatırım iştahını azaltıyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise, gecede yaptığı konuşmada, yüksek faiz oranlarının enflasyonla mücadeleyi zora soktuğunu belirterek, “Enflasyonla mücadelede, faizi düşürerek, yatırım yapılabilir hale getirerek, üretimi artırarak, yani mal arzını artırarak yapılan mücadele kalıcı bir mücadeledir” dedi. Zeybekçi, faiz bu yükseklikte olduğu sürece Türkiye’de yatırım ve üretim yapılamayacağına dikkat çekti.

Akdeniz İhracatçı Birliklerine üye toplam 80 firmanın ödül aldığı gecede ayrıca Kayseri’nin ilk ihracatçılarından olan Mustafa Özhamurkar’a da teşekkür plaketi verildi.

EKOYORUM.COM 2014-09-06