Indo Kordsa, Asya-Pasifik'in en güçlü oyucusu oldu

kord bezi-korsaSabancı Grubu şirketlerinden Kordsa Global, Endonezya’daki ikinci lastik kord bezi ve polyester iplik fabrikasının açılışını yaptı. Şirket, bu yatırımla Asya-Pasifik bölgesinin en büyüğü haline geldi.

Kordsa Global, 100 milyon dolar yatırımla kurduğu Endonezya’da ikinci lastik kord bezi ve polyester iplik fabrikasını hizmete açtı. Yatırım kapsamında 18 kilotonluk lastik kord bezi fabrikası ve 14 kilotonluk üçüncü ve dördüncü nesil polyester iplik fabrikaları yer alıyor.
Kordsa’nın Endonezya şirketi (PT Indo Kordsa), bu yatırımlarla birlikte, Asya-Pasifik bölgesinde sektörünün en güçlü oyuncusu haline geldi. Indo Kordsa’nın ürün gamında kord bez, naylon 6.6 ve polyester iplik bulunuyor. 517.000 m2 alan üzerine kurulmuş tesislerde yaklaşık 900 kişi çalışıyor.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Endonezya’ya yaptıkları yatırımın toplamda 200 milyon doları aştığını söyledi. Sabancı, Kordsa Global’in sadece ticari değil teknolojik olarak da sektör lideri olmasından gurur duyduklarını dile getirdi.

Temmuz 1981’de PT Branta Mulia (BRAM) adıyla kurulan PT Indo Kordsa’nın ilk fabrikası Nisan 1987’de Batı Java, Citeureup’ta açılmış, Aralık 2006’da da hisselerinin yüzde 60,21’i Kordsa Global tarafından satın alınmıştı. Şirket şuan PT Indo Kordsa Tbk. adıyla faaliyet gösteriyor.

DÜNYA LİDERİ KORDSA

Hacı Ömer Sabancı Holding’in yüzde 91,1 oranında hissedarı olduğu Kordsa Global, dünyanın lider naylon ve polyester iplik, kord bezi ve tek kord üreticisi olup, lastik takviye ve mekanik kauçuk pazarlarına hizmet veriyor.

Kordsa, ilk üretim tesisini 1973 yılında İzmit’teki kord bezi fabrikasıyla açmıştı. Son 40 yıl içinde, stratejik alımlar ve güçlü iş ortaklarıyla gerçekleştirilen girişimler sayesinde küresel bir lider haline gelen şirket, şu an 8 ülkede (Türkiye, ABD, Brezilya, Almanya, Mısır, Tayland, Endonezya,Çin) 4 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Kordsa Global’in 2013 yılındaki cirosu 1,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşmişti.

Kaynak: ACN Newswire, Dünya

EKOYORUM.COM 2015-01-13