İş Bankası'ndan açıklama: Yasal yollara başvuruyoruz

İş Bankası-2015

İş Bankası, TMSF’ye devredileceğine yönelik haberlere karşı açıklama yaptı. Banka, bazı gazetelerde ve sosyal medyada yer alan gerçek dışı yayınlara karşı yasal yollara başvurmakta olduğunu açıkladı.

İş Bankası’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bazı gazetelerde ve sosyal medyada Bankamız faaliyetlerine ilişkin olarak gerçek dışı haber ve değerlendirmelere yer verilmeye devam edildiği görülmektedir.

Türkiye İş Bankası, kuruluşundan bu yana daima ülke menfaatlerini öne koyarak, faaliyetlerini tamamen ve sadece ticari ilkeler ve bankacılık prensipleri çerçevesinde başta Bankacılık Kanunu olmak üzere mevzuata uygun bir şekilde yürütmektedir. Bankamız bunun haricinde kaynağı ve gerekçesi tarafımızca bilinmeyen açıklamaların tarafı ve muhatabı değildir. Ayrıca, Bankamız faaliyetlerine ilişkin olarak bunun aksine bir değerlendirme veya gelişme bulunmamaktadır. Bankamızın gündeminin bu kapsamda sadece bankacılık faaliyetlerinden oluştuğunu, bu nedenle gerçek dışı haber ve iddialara itibar edilmemesini, gerçek dışı yayınlara karşı Bankamızın yasal yollara başvurmakta olduğunu kamuoyu bilgisine saygıyla sunarız.”

Öte yandan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bugün İstanbul’da katıldığı bir programda gazetecilerin bu konuyla ilgili sorularını cevaplandırdı. Zeybekci, “Hayali kişilere cevap mı verelim? Ben orada adı geçen şahısla ilgili de onu hayali bir kişilik olarak görüyorum. Türkiye’de ekonomi yönetimi özellikle hayali varsayımlarla, hayali kişilerin söyledikleriyle yönetilmez. İş Bankası, Türk ekonomisinin, Türk bankacılık sisteminin en önemli aktörlerinden birisidir. Böyle spekülasyonlarla, hayali söylemlerle yıpratılmayacak kadar da güçlüdür” dedi.

​EKOYORUM.COM 2015-02-23